Přitopte si tam, kde to zrovna potřebujete. Elektrické ventilátory už umí být úspornější
I méně využívané místnosti nebo obydlí je třeba přes zimu temperovat. V opačném případě by si příroda mohla vzít hodně velkou daň – když cihly promrznou a navlhnou, tak se zkrátka drolí. V nejhorším případě by to tedy znamenalo, že se vám část domu zřítí.
Hodí se i tam, kde je průvan nebo netěsní okna
Přivést do všech koutů domu topení je idelním řešením. Nastavíte termostat na optimální teplotu a máte pořešené. V již dokončených obydlích to však znamená stavební práce a nemalé náklady. Oproti tomu pořízení mobilního ventilátoru nestojí tolik, zato je vyšší spotřeba. Elektrický ohřívač nicméně svůj účel splní. Vzduch vysuší a místnost během chvilky vyhřeje. Často se používá jako doplňkové topení do společenských prostor i do koupelen. Hodí se tam, kde je průvan nebo netěsní okna. Uvítáte jej v chladné kanceláři i v garáži.
Šikovnější pomocníky strčíte přímo do zásuvky
Teplovzdušné ventilátory lze zapojit do sítě prostřednictvím kabelu, v závislosti na velikosti místnosti je proto dobré si pohlídat, jak je dlouhý. Prostory ostatně hrají při jeho výběru nemalou roli. Prodávají se ale také pomocníci, které strčíte přímo do zásuvky. Jsou nenápadné a poskytnou podobný komfort jako jejich rozměrnější kolegové. Některé disponují jednoduchou volbou při nastavení teploty, u jiných ji lze stanovit například od 15 až do 32 stupňů. Z opravdu chladných prostor tak dokážou vytvořit teplé útulné místo. Topíte v celém domě, ale radiátory jsou stále vlažné? Poradíme, jak je pořádně odvzdušnit.
Ventilátory se liší pochopitelně příkonem, který má vliv na celkovou spotřebu. Čím vyšší, tím kvalitnější přístroj. Řada spotřebičů už se naštěstí pyšní energetickou třídou A+ či A++. Disponují také nastavitelným časovačem či ukazatelem teploty. Některé se umí automaticky vypnout. Pokud jej plánujete na chatu, pohlídejte si také ochranu proti mrazu.
Pořiďte si takový, který využijete i v létě
Otázka zůstává, zda jsou elektrické ohřívače vhodné pro alergiky. Teplý proudící vzduch totiž víří v místnosti prach. Některé spotřebiče se ale pyšní tím, že jsou vyrobeny z takových materiálů, které alergikům nijak neškodí. Na druhou stranu – pokud máte potíže s prachem a doma dostatečně neuklízíte ani nevětráte, nemusíte mít ani ventilátor.
Teplovzdušný či horkovzdušný ventilátor lze pořídit už za pár set korun, funkce i příkon tomu ale odpovídají. Oproti tomu dražší modely stojí i nad deset tisíc korun. Vždy je vhodné zvážit, k jakým účelům budete ventilátor používat a co od něj vlastně očekáváte. Využití v domácnosti však může mít široké. Když si pořídíte spotřebič, který dodává i studený vzduch, uvítáte jeho služby také v parném létě.