Lámete si hlavu, jestli koupit sušičku zvlášť nebo v kombinaci s pračkou? Tady jsou výhody i nevýhody

Spotřebiče 26. listopadu 2018 | 08:59 — Marie Drahá
O tom, že je sušička velmi oblíbeným koupelnovým spotřebičem, není pochyb. Řada lidí však před koupí řeší velké dilema: pořídit si rovnou novou pračku v kombinaci se sušičkou, nebo sušičku zvlášť? Shrnuli jsme pro vás výhody a nevýhody obou variant.
Další 4 fotografie v galerii
Sušička na prádlo je pro řadu domácností zcela nepostradatelným pomocníkem / Depositphotos

Susička je vítaným pomocníkem především v chladnějším počasí a v zimě, kdy nemůžeme pověsit mokré prádlo ven a nemáme prostor nebo nechceme v bytě roztahovat sušáky. Druhou zásadní předností je pak rychlost schnutí. Zatímco při klasickém sušení se modlíme, abychom měli ráno oblečení suché do práce, se sušičkou se to stát nemůže. Navíc většinou odpadá neoblíbené žehlení.

Úspora místa i počátečních nákladů

Po kombinaci 2v1 se většinou dívají všichni, kteří bydlí v paneláku. Důvodem je úspora místa. Dostat dva poměrně objemné spotřebiče do malého bytu totiž může být problém. Ostatně to je také největší výhoda pračky a sušičky v jednom. Další jsou pořizovací náklady. Jeden spotřebič vás ve většině případů vyjde levněji než koupě dvou. Pořád se ale bavíme o investici od 15 tisíc korun nahoru.

Co ušetříme na začátku, zaplatíme později

Tím jsme bohužel základním výčtem předností jednoho spotřebiče skončili. Svůj účel pochopitelně splní, ale hovoří proti němu i řada nevýhod. Například skutečnost, že usuší menší množství prádla než samostatná sušička. Plný buben mokrého prádla je obvykle nutné sušit nadvakrát. A další věc jsou pak energie. Vzhledem k tomu, že jeden spotřebič musí zvládat dvě odlišné funkce, spotřebuje jí víc. Peníze, které ušetříte v počátku, vynaložíte tedy stejně časem.

Pohlídat si energetickou třídu se vyplatí

Stejně jako při výběru jiných spotřebičů si proto vždy pohlídejte energetickou třídu – ať už pořizujete spotřebič jeden, nebo dva. Ve výčtu tříd od A po D je nejšetrnější skupina A. Čím víc plusek při něm, tím lépe. Spotřebiče s označením A+++ totiž spotřebují podle výpočtů až o 60 % méně energie než střední třída. A to není málo.

Počítejte s osekanými programy

Pračka a susička v jednom nemá pochopitelně tolik funkcí a programů, jako samostatná sušička. Může se také stát, že pokud špatně vyperete, můžete celý proces kompletně opakovat ještě jednou. Podle odborníků jsou spotřebiče 2v1 také více náchylné ke kazivosti. Vyvarujte se chyb, kterými si ničíte domácí spotřebiče a ani o tom nevíte.

Samostatná sušička zatím vede

Přednosti samostatných spotřebičů tedy stále převažují. Jsou spolehlivější, podle všeho i kvalitnější a úspornější. Pokud máte navíc doma fungující pračku, není proč váhat. Že nemáte na sušičku místo? Řešení je nasnadě, jestli jste si před časem pořídili pračku s bočním plněním. Sušičku můžete postavit na ni. Tedy určitě ne přímo na ni, vibrace by ji totiž mohly poškodit. Pořídit se však dají nástavce, které oba spotřebiče od sebe oddělí.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu