Když vyprané prádlo páchne aneb údržba pračky v kostce

Spotřebiče 11. ledna 2020 | 08:57 — Anna Novotná
Pračka je spotřebič, který dnes už nechybí snad v žádné domácnosti. Pokud se ovšem o pračku nebudete pravidelně starat, nemůžete počítat s tím, že vám prádlo vypere tak, že bude krásně čisté a voňavé.
Další 3 fotografie v galerii
Pokud máte špinavou pračku, prádlo obvykle smrdí / Depositphotos

V mnohých domácnostech je pračka v provozu takřka denně. Ale i když ji zapnete jen jednou za týden či dva, je nutné myslet na to, že i pračka potřebuje důkladnou údržbu. Pokud se o pračku nebudete pravidelně starat, může se vám stát, že jednoho dne nepůjde ani nastartovat. Teprve v tuto chvíli si uvědomíte, jak cenným pomocníkem pračka je a jak moc vám chybí. A ne každý má dostatek peněz na to, aby si obratem koupil nový spotřebič.

Dopřejte pračce péči

Buďte si jisti, že pračka si vaši péči zaslouží. Když se o ni alespoň občas postaráte a vyčistíte ji, rozhodně jí prodloužíte životnost a hlavně péči poznáte na kvalitněji vypraném prádle. To bude daleko čistší a také voňavější. 

Pokud se vám zdá, že aviváž již nevoní tolik, jako voněla, nebo pokud prádlo již není zcela čisté, může být důvodem těchto problémů právě nevyčištěná pračka. 

Vodní kámen, zbytky pracích prostředků, které jsou připečené na topné spirále, a další usazeniny na sebe váží prací prostředek i avivážní roztok a tím samozřejmě snižují jejich účinky.

Odstraňovač usazenin

Je dobré mít po ruce nějaký dobrý a intenzivní čistič, který si hravě poradí s usazeninami v bubnu i vaně pračky a zatočí i s nečistotami ve vnitřní části pračky, tedy v potrubí nebo na topné spirále.

Takto vyčištěná pračka nejen lépe vypere, ale má i nižší spotřebu elektrické energie, takže ještě ušetříte peníze za její provoz. 

Nezapomeňte na šuplík

Při čištění nezapomínejte také na šuplík, do kterého dáváte prací prášek či aviváž. Pravidelně, minimálně jednou za půl roku, zkontrolujte, zda není ucpaná trubička v přepadovém mechanismu dávkovače aviváže a pracích prostředků. Šuplík je potřeba vyndat a vyčistit od zbytků prášků a aviváží tak, aby aviváž mohla plynule odtékat.

Existují totiž případy, kdy je odtoková část – tedy přepadová trubička avivážní nálevky, zanesená a pračka pak nepere tak, jak by měla. To poznáte, když se i po dokončení praní drží v nálevce voda, která vlastně nemá kudy odtéct, protože je přepadová trubička zanesená. Vyčištění této trubičky je přitom jednoduché a potřebujete k tomu pouze vatovou tyčinku, kterou určitě najdete v každé domácnosti. Možná se to někomu zdá složité, ale sami se přesvědčíte, že je to docela snadné. Když tuto údržbu zanedbáte a nalejete aviváž do zbytku vody z předchozího praní, její obsah se do pračky dostane ne až při posledním máchání, ale hned před prvním máchání, což vyjde skoro nastejno, jako když do pračky žádnou aviváž nedáte. Dále čtěte: Pokud chcete, aby vám myčka dlouho vydržela, dodržujte několik zásad.

Údržba pračky v kostce

  • Každé tři měsíce vyčistěte pračku.
  • Každý půlrok vytáhněte celý šuplík na prací prostředky ven z pračky.
  • Řádně jej vyčistěte pod tekoucí teplou vodou.
  • Přihrádku na aviváž propláchněte teplou vodou.
  • Zbytky aviváží z přepadové trubičky odstraňte vatovou tyčinkou.
  • A hlavně starejte se o svoji pračku včas, ne až když se vám rozbije.
  • Jedenkrát za měsíc pusťte naprázdno program na 90 stupňů Celsia a místo prášku do pračky nalijte láhev octa, je to přírodní dezinfekce a navíc uvolní případné vápenaté usazeniny, které rovněž zhoršují průtok vody pračkou.
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tady velím já. Budoucí královna Kate Middleton je moderní matriarchou

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu