Často sežere mnohem víc, než je nutné. Jak omezit spotřebu ledničky?
V provozu jsou prakticky nepřetržitě, a tak patří v domácnosti k největším spotřebitelům elektřiny. Proto je již při výběru namístě všímat si energetických štítků, jejichž viditelné umístění na spotřebičích je povinné ze zákona. Nejúspornější je třída A, případně ještě B. Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou výrazné, například deset let zastaralý model má spotřebu energie až o polovinu vyšší než moderní.
K optimálnímu provozu potřebují ledničky chlad, a tak je nikdy neumísťujeme příliš blízko ke stěně, do rohu, nebo dokonce do výklenku. Tím bychom výrazně omezili jejich výkon. Ze stejného důvodu není ani dobré stavět je do blízkosti tepelných spotřebičů, jako je třeba sporák či mikrovlnná trouba. Ideální umístění je na suchém, spíš chladnějším místě, teplota okolního vzduchu by však neměla klesat pod 16 °C.
K běžnému provozu zcela postačí vnitřní teplota +5 °C. Pokud ji snížíme, musíme počítat se zvýšenou spotřebou. Velmi důležité je nepoškozené těsnění, které musí přiléhat po celém obvodu dveří. Je vhodné občas je otřít hadříkem, navlhčeným teplou mýdlovou vodou. Některé modely chladniček jsou dokonce vybaveny alarmem, který nás upozorní, že jsme dvířka dostatečně nedovřeli.
Mrazničku musíme pravidelně odmrazovat, protože vrstva námrazy se chová jako izolace. Dokonce už třímilimetrová znamená nárůst spotřeby elektřiny. Mrazák pak navíc ruší hlukem častějšího náběhu motoru. Naštěstí funkce automatického odmrazování, která se stará o to, aby se uvnitř netvořil led, už se dá pokládat téměř za standardní výbavu. Mnohým tak nutnost odmrazování už odpadla.
Obrovskou předností pultových mrazniček je nejen velký objem, u největších modelů i více než 500 litrů, ale také jejich energetická nenáročnost. Pultové mrazničky spotřebují díky svému tvaru proti skříňové klasice přibližně o 15 procent méně elektřiny.