Tipy, jak si co nejvíce usnadnit zavařování okurek
Největší dřinou bývá vždy čištění okurek. Při množství patnácti kilogramů může jít klidně o činnost na půl dne. To má přitom člověk před sebou ještě plnění sklenic a samotnou sterilizaci. Naštěstí není nutné mít v pohotovosti plastovou vanu a malý kartáček, abyste měli okurky dokonale čisté. Můžete je svěřit pračce.
Čištění okurek v pračce
Jak na to? Nejdříve je nutné pračku důkladně vymýt a propláchnout octem. Myslete na to, že perfektně vyčištěný musí být také zásobník na prací prášek a aviváž. Poté si zjistěte, na kolik kilogramů je vaše pračka stavěná. Nasypte požadované množství do bubnu a nastavte program máchání, ale bez ždímání. Až program skončí, vypustíte z pračky vodu a máte hotovo. Čištění jedné várky okurek trvá obvykle kolem půl hodinky, záleží vždy na typu pračky. Navzdory hluku se nemusíte bát, že o okurky přijdete. Pračka je vyčistí tak, že budou bez jediného škrábance navíc.
Mytí sklenic v myčce
Mezitím co pračka pere, si můžete připravit sklenice a víčka. Abyste je nemuseli umývat jednu po druhé v horké octové vodě, jednoduše je vložte do myčky na nádobí, která je dokonale umyje a navíc i vysuší. Stačí je vytáhnout ven a začít plnit okurkami.
Elektrický kráječ na zeleninu
Kdo má navíc doma elektrický kráječ, má vyhráno. Nakrájí na něm očištěnou mrkev na kolečka i cibuli na půlkolečka. Hodit se bude i na zbývající větší okurky, které se nevlezou do sklenice. Když z nich uděláte řezy, chutnat budou stejně dobře. Dále čtěte: Příliš hlučné spotřebiče se podepisují na našem zdraví. Zkuste se vyvarovat následujících chyb.
Zavařování v myčce či horkovzdušné troubě
Někdo se neobejde bez zavařovacího hrnce s teploměrem, další si vystačí s obyčejným hrncem s širším dnem a utěrkou. Ať už dáváte přednost jakémukoliv způsobu zavařování, využít letos myčku nebo horkovzdušnou troubu je výzva.
- V případě myčky je to jednoduché. Naplněné sklenice naskládejte do košů tak, aby se vzájemně nedotýkaly a nastavte myčku na nejdelší program. Poté regulujte teplotu na 70–80 °C. Po skončení programu sklenice vyndejte, položte víčkem dolů na suchou utěrku a nechte vychladnout.
- Pokud se rozhodnete zavařovat v troubě, připravte si plech s vyšším okrajem, na nějž položíte starou utěrku a zalijete vodou přibližně do výšky tří centimetrů. Na něj postavte sklenice tak, aby se nedotýkaly a můžete zavařovat. Troubu zapněte na 250 °C a sklenice s objemem 0,7 litru v ní nechte pobublávat přibližně deset až dvanáct minut. Nezapomeňte, že na plechu musí být stále dostatek vody, aby poháry nepraskly. Zavařené sklenice potom nechte klasicky alespoň do vychladnutí převrácené víčkem dolů.