Bydlet v korunách stromů není jen dětský sen. Dnes je to možné!

Tipy a inspirace 05. července 2017 | 09:45 — Anna Novotná
Také jste si v dětství stavěli “bunkry“ v roští, nebo vylézali do korun stromů a schovávali se tam před světem? Dnes už máme jiné možnosti! 
Další 2 fotografie v galerii
Bydlení v korunách stromů / Internet

Domečky na stromech jsou snem mnoha dětí i dospělých. Nabízí blízký kontakt s přírodou, odpočinek ve stínu a unikátní místo pro trávení volného času. 

Příroda nadosah, stálý přísun čerstvého vzduchu, a bydlíte-li dostatečně vysoko, nedostane se za vámi ani neodbytný zasouvač letáků do poštovních schránek, natož párek jehovistů na „popovídání“. Neřešíte ani pozemek. Jen musíte mít dostatečně dlouhou prodlužovačku, pokud tedy nevlastníte solární panely nebo elektrický generátor. A samozřejmě, je třeba vybrat dostatečně vzrostlý a zdravý strom. Nikdo nemá rád, když se s ním v noci jeho dům ve větru skácí. A nezapomeňte: bydlíte-li na stromě, vašim dětem budou všechny ostatní závidět ty nejlepší rodiče na světě.

Jak se dají využít domečky na stromech? 

  • Skrýš pro děti plná tajemství a slibující dobrodružství
  • Altánek pro rodinná setkávání
  • Pozorovatelna ptáků a lesních živočichů
  • Útulná a atraktivní ložnice v přírodním kempu
  • Pro komerční účely třeba i vyhlídkový bufet na břehu řeky nebo výstavní pavilon 

Jaké máte možnosti při výstavbě domečků na stromech? 

Domečky lze postavit téměř na všech vzrostlých a především zdravých stromech, a to od malých domečků pro děti až po soustavy velkých domků propojených lávkami. Nabízí se vám unikátní designové a konstrukční řešení, nekonečné možnosti využití pro různé provozy, různé možnosti zastřešení, přístupů i zabezpečení a možnost zavedení elektřiny i jiných sítí či vybavení nábytkem. 

Než se pustíte do stavby

Důležitým krokem je vhodný výběr stromu, na který domeček umístíte. Strom musí mít vhodnou strukturu a být zdravý. Vhodné jsou buk, dub, jedle nebo javor. Ideálním základem pro domeček na stromě bude strom se silnými větvemi a hlubokými kořeny. Strom by neměl být nakažen parazity. Je vhodné se poradit s odborníkem. Dalším důležitým krokem je zjistit si, zda nepotřebujete povolení ke stavbě domečku na stromě. Řešením je obrátit se na příslušný městský úřad s dotazem, zda neexistují předpisy, které by vám stavbu domku zakázaly.

Jak na stavbu domečku pro děti?

Po výběru vhodného stromu zvolte, jaký typ domku postavíte. Pro standardní domek o rozměrech 3×3 metry musí mít strom průměr kmene alespoň 30 cm. Pečlivě vyměřte základnu pro domeček a vyznačte ji výřezy.

Dalším bodem je vytvoření opory pro domek na stromě. Strom se bude pohybovat ve větru, připevněte domeček tak, aby jej pohyby stromu nepoškodily. Můžete ho přišroubovat tak, že se nosné plošiny přišroubují rovnou ke stromu, nebo zvolíte šetrnější variantu a domeček připevníte pomocí lan a provazů. Případně je možné poblíž stromu zapustit do země nosné sloupky, které nejsou přišroubovány ke stromu, tudíž jej nijak neznehodnotí. Domek na stromě postavte kolem větví tak, aby nepřekážely.

Dbejte především na bezpečnost dětí, snižte riziko pádu a dodržujte tyto pokyny:

  • Nestavte domeček příliš vysoko nad zemí – plošina by neměla být výše než 1,5 až 2,5 m nad zemí.
  • Okolo plošiny postavte zábradlí nebo ochranné hrazení s výškou do 90 cm a se sloupky v rozmezí 10 až 15 cm.
  • Na zem pod strom dejte měkkou podložku – třeba měkkou drť.

Nosné trámy nepodceňujte

Změřte si vzdálenost mezi jednotlivými upevňovacími otvory po obou stranách větví stromu a vyznačte vzdálenost na dvou nosných trámech. Ujistěte se, že tato vzdálenost je stejná na pravých i levých stranách nosných rámů. Nakreslete 5 cm čáru doleva a doprava (celková délka 10 cm) a označte konce této čáry. Totéž proveďte na druhém konci trámu.

Vyvrtejte 12mm otvory na obou stranách označených konců čáry, kterou jste nakreslili. Potom si nejlépe kmitací pilou vyřízněte mezi oběma vyvrtanými otvory štěrbinu o šířce 12 mm. Připevněte ke stromu do vyznačené výšky dva nosné trámy pomocí čtyř vrutů s hranatou hlavou (vrutů do dřeva se šestihrannou hlavou) o velikosti 12 mm a délce 200 mm. Mezi vruty a nosný trám vložte podložky. Opakujte tento postup s druhým nosným trámem na opačné straně kmenu stromu. Ujistěte se, že oba nosné kmeny jsou ve stejné výšce a navzájem souběžné.

Dále namontujte souběžně příčné trámy se stejnými rozestupy. Připevněte je do dřevotřískových desek, následně k jejich koncům připevněte další dva trámy. Plošinu připevněte pomocí nosných konzol k příčným trámům. Nestabilní plošinu zpevněte dalšími nosnými trámy, připevněte nosné trámy k vnitřní straně plošiny. Opět použijte dvě nosné konzoly.

Vytvořte vodotěsnou střechu. Nainstalujte prkna na podlahu, v případě potřeby vyřízněte otvory pro větve. Vyrobte ohrazení a nakonec postavte pevné schody nebo žebřík.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu