Pěstujte si doma v květináči rýmovník. V boji proti virózám je jedinečný

Tipy a inspirace 10. září 2020 | 07:55 — Marie Drahá
Zůstal vám ještě od zimy v květináči rýmovník? Pokud jste jej v létě nevyužili jako přírodní repelent, na podzim jako když najdete. Účinně s ním zaženete nastupující virózy, pochutnáte si na něm i v podobě koření pod maso.
Další 3 fotografie v galerii
Rýmovník se dá využít na mnoho různých způsobů / Depositphotos

Rýmovník je nenáročná léčivka, která už sama o sobě působí v místnosti antisepticky. Mít ji doma na parapetu se rozhodně vyplatí. Roste poměrně rychle a musí se pravidelně zastříhávat. Lístky rostliny lze využít jak čerstvé, tak jemně spařené. Chutná báječně a vyhlášený je především rýmovníkový sirup.

Protáhne dýchací cesty

Jestli si však nechcete dát s přípravou bylinky moc práce, zvykněte si ji používat „jen tak“. Rýmovník má jemnou mentolovou vůni, takže už jen pouhé promnutí lístku mezi prsty a následné přičichnutí vám hezky protáhne dýchací cesty. Změnu ucítíte i tehdy, když si dáte lístek rýmovníku v noci pod polštář.

S blížícími se plískanicemi si určitě uvařte z rýmovníku čaj, který je skvělým bojovníkem proti chřipce a nachlazení. Několik lístků zalijte v hrníčku horkou vodou, pro dochucení můžete přidat i med s citronem. Čaj dokonale protáhne dutiny, podobně jako sirup je vhodný také pro děti.

Potřete si s ním hrudník

Lístky rýmovníku lze také inhalovat. I chvilkové napaření ulevuje od bolestí v krku nebo ucpaného nosu. Při zánětech průdušek nebo bronchitidě se pak doporučuje mazat hrudík podrcenými lístky rýmovníku smíchanými s olivovým olejem.

Podobně jako aloe vera neváhejte použít lístky rýmovníku ani na rány. Potírat je můžete odvarem z rýmovníku, případně nechat léčivé lístky působit pod obvazem.

Nasušený do pomazánek i pod maso

A nakonec se dá rýmovník skvěle využít i v kuchyni. Coby bylinka dochutí nejrůznější pomazánky, hodí se dokonce i pod maso. Působí proti nadýmání a uklidňuje žaludek. Před použitím však nezapomeňte lístky usušit a rozdrolit. Dále čtěte: Použití aloe vera je jednoduché. Získejte z něj hojivý gel, který nahradí půlku lékárničky.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

S častějším výskytem extrémního počasí se objevuje nová hrozba. Klesá spolehlivost jaderných elektráren

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zavřít reklamu