I malý prostor lze zařídit se vším všudy. Na miniaturní garsonku se musí chytře

Tipy a inspirace 31. března 2021 | 09:27 — Klára Sanders
Garsoniéra, které se hovorově říká garsonka, je malý byt tvořený jen jednou obytnou místností s příslušenstvím. To znamená, že jedna místnosti slouží jako kuchyň, obývací pokoj i ložnice. Garsonka je oblíbeným prvním bydlením. Pokud ji chytře zařídíte, bude se vám pohodlně žít i na pár metrech čtverečních.
Další 3 fotografie v galerii
Vměstnat svůj život do jedné místnosti není jednoduché / Depositphotos

Garsonka je zpravidla nejmenší byt, ve kterém můžete bydlet. Musí mít minimálně 16 m2. Jedná se tedy o byt 1+kk, což je byt s neoddělenou kuchyní. Můžete se setkat i s variantou 1+0. Takový byt kuchyň nemá vůbec a většinou je pak řešena provizorně, třeba vařičem na skříňce. S každou variantou lze pracovat. Výhodou mohou být vysoké stropy. 

Využijte veškerý prostor

První rada zní, naučte se hospodařit s místem. Málokdo využívá prostor až ke stropu, což je velká škoda. Přitom právě tímto způsobem ušetříte spoustu místa. Není třeba mít vedle sebe dvě skříně, když si pořídíte jednu až do stropu, získáte prakticky stejný úložný prostor, ale na méně metrech čtverečních.

Nahoru si ukládejte například sezonní věci nebo takové, které moc často nepoužíváte. Abyste se v případě potřeby dostali i do horních polic či skříněk, pořiďte si nějaké skládací schůdky, které nezaberou moc místa.

Vyvýšená pódia

Dalším dobrým nápadem, jak získat prostor v garsonce, je vyvýšené pódium. Může na něm stát třeba postel, ale dobře poslouží také pro stolek s křesílky nebo sedačku. Jeho hlavní výhoda tkví v tom, že uvnitř pódia získáte další úložný prostor. 

Útroby pódia lze z praktického hlediska využít různě. Dovnitř se můžete dostat třeba pomocí šuplíků, nebo jakýchsi poklopů, které snadno odkryjete, a dostanete se tak do vnitřního prostoru.

Vestavěná patra

Velkou výhodu skýtají malé byty, které disponují vysokými stropy. Postel totiž bývá kus nábytku, který v garsonkách nejvíce překáží. Řešením je vestavěné patro. Nahoře získáte pohodlné lůžko a prostor pod ním můžete využít podle vašich představ.

Někdo místo pod vyvýšenou postelí využívá k zařízení pracovního koutku, někdo k posezení a jiný zde umístí třeba skříně. Záleží na vašich potřebách.

Nechte byt dýchat

I když je v malém bytě potřeba využít každý centimetr a najít co nejvíce úložných prostor, když to s nábytkem přeženete, docílíte stísněného pocitu, který celý byt opticky i pocitově ještě zmenší. 

Dopřejte proto svému bytu trochu vzdušnosti. Stačí, když nábytkem nezaskládáte alespoň jednu stěnu. Například tu, kde máte televizi. Stačí ji postavit na nějaký  decentní televizní stolek a nad televizi umístěte maximálně nějakou nenápadnou poličku.

Vzdušnost bytu dodáte i výběrem materiálu nábytku. Volte světlé barvy a vyvarujte se těžkopádných rustikálních kousků. Chybu rozhodně neuděláte, když si například pořídíte nějaký zajímavý nábytek třeba z průhledného plastu.

Udržujte v bytě pořádek

Člověk by měl svůj byt udržovat v čistotě a pořádku bez ohledu na to, jak je velký. Je ale pravdou, že nepořádek v malém bytě je podstatně více "vidět" než v bytě velkém.

Kromě běžného úklidu se snažte hlavně nekumulovat v malém bytě hromadu zbytečností. Dekorace sice každému interiéru dodají šmrnc, ale všeho s mírou.

Pusťte do bytu světlo

Malé byty se snažte co nejvíce prosvětlit. Nejen barvami na stěnách, nábytku či bytových doplňcích, více světla do interiéru pustíte i tím, když například zrušíte záclony.

Zaměřte se i na osvětlení. Zvolte co nejméně stíněné centrální světlo s bezbarvou žárovkou, světla můžete instalovat i po obvodu místnosti a světlo vám v bytě dodají i správně instalovaná zrcadla. Psali jsme také: Bílým nátěrem dáte starému nábytku nový šmrnc. Dodržte správný postup a výsledek bude parádní

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu