Praktický a hezký konferenční stolek zvládnete vyrobit i sami doma. Stačí vám dva květináče a kus desky

Tipy a inspirace 13. května 2021 | 12:34 Helena Malá
Konferenční stolek by měl být v každém obývacím pokoji. Poslouží vám jako odkládací plocha a celkově místnost zútulní. Pokud je vám líto za něj utrácet majlant, vyrobte si jej sami. Je to jednodušší, než si asi myslíte.
Další 3 fotografie v galerii
Kulatý konferenční stolek působí útulněji než hranatý / Pixabay

V posledních letech se těší oblibě kulaté konferenční stolky, jaké si pamatujete z obýváků vašich babiček či prababiček. Působí elegantně a hodí se i do menších místností, protože nezaberou tolik místa. Pokud vás už klasické hranaté konferenční stolky omrzely, možná vás osloví. A nemusíte za ně utrácet velké peníze, poradíme vám, jak si kulatý stolek na odkládání kávy či novin vyrobíte i sami doma.

Než se ale pustíte do jeho výroby, měli byste vědět, jaké jsou výhody i nevýhody kulatých konferenčních stolků. Pokud máte doma děti, kulatý stolek určitě oceníte, protože oblý tvar eliminuje riziko různých úrazů spojených s pády a nárazy na ostré hrany nábytku. Kulatý tvar také přirozené působí příjemnějším dojmem, který každému interiéru dodá jemnost a zútulní jej. Na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že na něj nedáte tolik věcí jako na hranatý stolek.

Pokud jste tedy zvážili všechna pro a proti a hodláte kulatému konferenčnímu stolku dát šanci, poradíme vám, jak jej snadno vyrobit.

Co budete potřebovat

  • dva plastové květináče kónického tvaru
  • dřevěnou kulatou desku
  • lak na dřevo dle výběru
  • barvu ve spreji dle výběru
  • lepidlo
  • brusný papír

Květináče nastříkejte podle gusta

Plastové květináče budou tvořit nohu stolku, takže půjde o výrazný prvek. Proto je třeba jim dodat barvu, která bude ladit se zbytkem interiéru. Pokud se bojíte výrazného odstínu, zvolte nějakou univerzální barvu, třeba bílou, černou nebo hnědou. Dobře vypadá i stříbrná nebo zlatá.

Aby barva působila přirozeným dojmem, pořiďte si v hobby marketu barvu ve spreji. Raději ale nastříkejte více tenčích vrstev než jednu silnou, ať vám barva nesteče a nevytvoří nevzhledné kapance. Nabarvené květináče nechejte důkladně vyschnout.

Bez lepidla to nepůjde

Jakmile máte květináče nabarvené a usušené, můžete je slepit k sobě. Podobně jako v případě dřeva neko kovů je vhodné lepené plochy plastu zdrsnit smirkovým papírem se zrnitostí 180 až 220 a odmastit lihem, isopropanolem či speciálními odmašťovači. Pak květináče slepte vhodným lepidlem na plast a to dny k sobě. Jedna širší část květináče bude stát na zemi, druhá širší část bude nahoře. Na ni pak přijde dřevěná deska.

Zvolte velikost desky

Velikost horní dřevěné desky zvolte podle svých představ a hlavně prostorových možností. Jakmile budete mít jasno o průměru desky, oslovte nějakého šikovného stolaře, který vám desku rád uřeže. Můžete se s ním rovnou domluvit i na povrchové úpravě. Pokud jste ale šikovní, zvádnete si desku nalakovat i sami doma.

Připravenou desku nakonec nalepte na nohu vytvořenou z květináčů. Aby vše dobře drželo, můžete na desku dát nějaké závaží (třeba několik knih). Jakmile spoj zaschne, můžete dát stolek na své místo a začít jej využívat. Originální konferenční stolek můžete vyrobit i ze starého cestovního kufru, návod jsme psali v článku zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendy českého průmyslu jsou k vidění v tatrováckém muzeu. Vyhrálo první cenu v soutěži muzeí

Květen je lásky čas: Připravte si krásně červené dezerty...

Založte si dechberoucí záhon z kvetoucích trvalek. Vsaďte na...

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Zavřít reklamu