Voda z brambor má mnoho využití. Jako přírodní hnojivo vás zbaví mšic

Tipy a inspirace 22. května 2021 | 10:06 — Marie Drahá
V kuchyni se často zbavujeme věcí, které mohou mít další využití. Příkladem jsou slupky od zeleniny, kávová sedlina nebo také voda z brambor. Kromě toho, že z ní uvaříte chutnou česnečku, vyleští i příbory a prospěje vaší zahrádce.
Další 3 fotografie v galerii
Využít se dá voda ze syrových i vařených brambor, se solí i bez soli / Pixabay

Brambory představují od nepaměti levný zdroj obživy. Už naši předkové je vařili na sto různých způsobů, protože se jednalo o jednu z plodin, kterou si sami dokázali vypěstovat na poli. Brambory jsou chutnou přílohou nejrůznějších masových pokrmů, častou součástí salátů i polévek. Dokážete je však využít skutečně celé?

Slévat vodu do dřezu je škoda

Brambory samy o sobě obsahují celou řadu vitaminů i minerálů. Přestože vařením část z nich ztrácí, stále nám dodávají spoustu živin, které zůstávají také ve vodě. Pokud jste až dosud vodu z brambor slévali do dřezu, nedělejte to. Prospěšná je šťáva ze syrových i vařených brambor. V domácnosti se dá využít hned na několik způsobů.

Nejbohatější na enzymy a vitaminy je šťáva ze strouhaných syrových brambor. Někteří ji dokonce označují za přírodní antibiotikum. Doporučuje se pít před jídlem při pálení žáhy, léčí také záněty v ústech, které jsou spojeny se zápachem. Šťáva z brambor pozitivně ovlivňuje trávení a hodí se při obtížích se žaludkem. Úžasně také prospívá kůži. Použijte vodu z brambor jako pleťové tonikum, přidejte si ji do koupele, pokud trpíte na ekzémy nebo suchou kůži.

Spraví vám žaludek, ochrání vaše rostliny

Dobrou službu vám prokáže také voda z vařených brambor. Také se dá kloktat nebo pít, zklidní například žaludek po kocovině. Vychladlou vodou z brambor bez soli si můžete umýt vlasy, budou se krásně lesknout. Stejně tak ji můžete nalít do rozprašovače a zalít nebo postříkat rostliny. Krom toho, že jim dodáte spoustu živin, je navíc ochráníte proti mšicím.

Jste zvyklí solit? Ani pak vodu z brambor nevylévejte. V domácnosti s ní vyleštěte připálené sklo na dvířkách trouby, připečený hrnec a veškeré sklo nebo příbory. Budou jako nové. Bramborová voda pomáhá odstranit mastnotu a vyčistí i zašedlé povlaky. Proto se hodí také na čištění stříbrných šperků. Dále čtěte: Mramor může poleptat šťáva i mléko. Tipy, jak se skvrn co nejlépe zbavit.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bývalo jich více než třicet tisíc. Poslední telefonní budka byla odstraněna, čímž se uzavřela jedna dlouhá éra

Zdánlivá maličkost, díky které se v horkých dnech vyspíte...

Chraňte se proti klíšťatům i bez chemických repelentů....

I na suché a rozpálené zahradě se může dařit květinám....

Na trampolíně si užijí zábavu děti i dospělí. Při jejím...

Zajímavý dekorační prvek do bytu vás nemusí stát ani...

Jestli vám po každém dešti stojí voda v garáži, je nutné...

Zavřít reklamu