Ptáčci už nemají problém sehnat potravu, často jim ale chybí voda. Vytvořte jim pítko, budou nadšení

Tipy a inspirace 03. června 2021 | 16:18 Helena Malá
Krmítka pro ptáky jsou v českých zahradách už docela rozšířená, lidé však často zapomínají na to, že opeřenci potřebují ke svému životu nejen krmivo, ale i vodu. Pokud rádi sledujete ptačí život a s oblibou se zaposloucháváte do jejich veselého cvrlikání, určitě jim nějaké pítko pořiďte. Za chvíli se bude vaše zahrada ptáky doslova hemžit.
Dalších 8 fotografií v galerii
Voda je pro ptáčky stejně důležitá jako krmivo / Depositphotos

Voda je pro ptáky životně důležitá, obzvláště v horkých dnech. Jenže v létě mnoho přirozených zdrojů vody vysychá a ptáci jsou pak vděční doslova za každou kapku. Pokud jim na zahradě dopřejete přístup k vodě, budou se k vám slétat z širokého okolí.

Pítko může mít mnoho podob

To, jakou podobu bude vaše pítko mít, záleží čistě na vás. Pokud zvolíte hezkou fontánku, stane se ozdobou vaší zahrady a ještě k vám přiláká opeřence z širokého okolí, kteří se v ní nejen napijí, ale také ji využijí k osvěžující koupeli. Jestli se vám nechce utrácet, vytvořte ptákům jednoduché pítko z mělké nádoby nebo z misky pod květináč. Ať už zvolíte jakýkoliv typ, vždy by mělo být pítko podle České společnosti ornitologické maximálně 5 až 8 cm hluboké. Ideálně volte takové, které nemá moc rýh. Nebudou se pak v něm tolik usazovat nečistoty, což značně usnadní jeho údržbu. Nepořizujete ani pítka kovová, která se v létě příliš zahřívají a v zimě namrzají.

Čistota musí být

Tak, jako je třeba pravidelně čistit krmítko, je nutné myslet i na údržbu pítka. Pokud v něm máte stojatou vodu, měňte ji klidně každý den. Jednou za týden nádobu vydrhněte kartáčem. "Pokud se v pítku usazují řasy, použijte roztok octa a vody v poměru 1 : 9," radí Česká společnost ornitologická.

Důležitou roli hraje umístění

Hodně podstatné je umístění pítka. Je třeba najít takové místo, které bude ve stínu, protože voda se na slunci rychle kazí a odpařuje. Pro bezpečnost ptáků je třeba vyybrat také stanoviště, na kterém budou mít dostatečně přehled o případných predátorech. Pokud je pítko nízko a mohla by ptáky překvapit třeba kočka, bude dobře, když od něj budou keře, ve kterých by se mohla ukrývat, alespoň pět metrů daleko. "Naopak v delší vzdálenosti je růst stromů nebo keřů žádoucí. Ptáci po koupeli rádi využijí úkryt, ve kterém si v klidu vysuší peří a natřou si jej sekretem kostrční žlázy, aby jim nepromokalo," prohlásili odborníci z České splečnosti ornitologické. Pítko také neumisťujte v blízkosti prosklených ploch, do kterých by mohli ptáci narazit.

Vodu ptáci ocení i v zimě

Mějte na paměti, že ptáci potřebují pít i v zimě. Zejména v mrazivých dnech pro ně bývá těžké najít zdroj vody. Aby voda v pítku nezamrzala, můžete do ní položit malý míček. I s drobnými záchvěvy větru se bude po hladině pohybovat a kolem sebe udrží alespoň trochu vody nezamrzlé. O tom, jak na zahradě vytvořit romantické krmítko pro motýly, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte přibalit roušky

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Zavřít reklamu