Voda z vařených vajec je geniální hnojivo. Nesmíte však udělat jednu chybu
Vejce jsou potravinou s širokým uplatněním. Přidávají se do salátů nebo polévek, používají se k přípravě palačinek a omelet, obalování nebo se jí samostatně. Když vejce uvaříte, vodu nevylévejte, obsahuje totiž řadu cenných látek pro okrasné i užitkové rostliny.
Skořápka nabitá minerály
Vaječné skořápky obsahují mnoho minerálních látek. Vápník byste asi tipovali, ale možná nevíte, že se v nich ukrývá také zinek, křemík, železo, hořčík, fluor nebo fosfor. Tyto látky obsahují také drahá hnojiva, která kupujeme k přilepšení rostlinám. Od nynějška je budete moci nahradit právě vodou z uvařených vajec. Zmíněné látky se do vody uvolňují ve formě iontů, tedy v dobře vstřebatelné formě.
Optimální kyselost půdy
Po uvaření vajec nechejte vodu vychladnout a můžete ji použít jako klasickou zálivku pro pokojové či balkonové rostliny. Ovšem pouze v případě, že při vaření vajec do vody nepřidáte sůl ani ocet, které by rostlinám uškodily. Vodu můžete také dát do rozprašovače a navlhčit jí listy. Přes ně pak cenné látky proniknou do rostliny. Zalévat můžete i rostliny na zahradě. Výhodou této zálivky je, že pomáhá udržet optimální kyselost půdy.
Lepší klíčení
Vodu z vajec můžete použít nejen jako hnojivo, ale také při nakličování rostlin nebo pro zalévání mladých kupovaných sazenic. V obou případech vyrostou silné a zdravé rostliny, které budou odolnější vůči škůdcům. Opět platí, že voda nesmí obsahovat sůl ani ocet. Pokud by vám voda zbyla, můžete ji uchovat v lednici na později. Než ji pak použijete, nechejte ji odstát, aby měla pokojovou teplotu a nezpůsobila rostlinám šok.
Další využitelný odpad
Využít můžete nejen vodu z vařených vajec, ale také vodu z čočky, rýže, fazolí nebo brambor. Hodit se budou i různé slupky, sáčky od čaje nebo kávová sedlina. To vše jsou nezanedbatelní pomocníci, kteří najdou uplatnění v celé domácnosti nebo na zahradě. Více na toto téma jsme psali zde.
Zdroj: Flourishing Plants.