Voda z vařených vajec je geniální hnojivo. Nesmíte však udělat jednu chybu

Tipy a inspirace 24. srpna 2021 | 11:16 — Anna Novotná
Vajíčka si většina lidí vaří poměrně často. A většina z nich také vodu po uvaření vylévá. Přitom se však připravuje o kvalitní hnojivo a prostředek k lepšímu klíčení. Podívejte se, co voda z vařených vajec obsahuje a jak ji můžete využít.
Dalších 6 fotografií v galerii
Vejce při vaření uvolňují do vody velmi cenné minerály / Pixabay

Vejce jsou potravinou s širokým uplatněním. Přidávají se do salátů nebo polévek, používají se k přípravě palačinek a omelet, obalování nebo se jí samostatně. Když vejce uvaříte, vodu nevylévejte, obsahuje totiž řadu cenných látek pro okrasné i užitkové rostliny.

Skořápka nabitá minerály

Vaječné skořápky obsahují mnoho minerálních látek. Vápník byste asi tipovali, ale možná nevíte, že se v nich ukrývá také zinek, křemík, železo, hořčík, fluor nebo fosfor. Tyto látky obsahují také drahá hnojiva, která kupujeme k přilepšení rostlinám. Od nynějška je budete moci nahradit právě vodou z uvařených vajec. Zmíněné látky se do vody uvolňují ve formě iontů, tedy v dobře vstřebatelné formě.

Optimální kyselost půdy

Po uvaření vajec nechejte vodu vychladnout a můžete ji použít jako klasickou zálivku pro pokojové či balkonové rostliny. Ovšem pouze v případě, že při vaření vajec do vody nepřidáte sůl ani ocet, které by rostlinám uškodily. Vodu můžete také dát do rozprašovače a navlhčit jí listy. Přes ně pak cenné látky proniknou do rostliny. Zalévat můžete i rostliny na zahradě. Výhodou této zálivky je, že pomáhá udržet optimální kyselost půdy.

Lepší klíčení

Vodu z vajec můžete použít nejen jako hnojivo, ale také při nakličování rostlin nebo pro zalévání mladých kupovaných sazenic. V obou případech vyrostou silné a zdravé rostliny, které budou odolnější vůči škůdcům. Opět platí, že voda nesmí obsahovat sůl ani ocet. Pokud by vám voda zbyla, můžete ji uchovat v lednici na později. Než ji pak použijete, nechejte ji odstát, aby měla pokojovou teplotu a nezpůsobila rostlinám šok.

Další využitelný odpad

Využít můžete nejen vodu z vařených vajec, ale také vodu z čočky, rýže, fazolí nebo brambor. Hodit se budou i různé slupky, sáčky od čaje nebo kávová sedlina. To vše jsou nezanedbatelní pomocníci, kteří najdou uplatnění v celé domácnosti nebo na zahradě. Více na toto téma jsme psali zde.

Zdroj: Flourishing Plants.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu