Dírky na oblečení mohou způsobovat moli, ale také špatný způsob praní
Špatná kvalita materiálu je častou příčinou toho, že se oblečení opotřebuje rychleji a během praní na něm mohou vznikat díry. Pokud se tvoří nejčastěji v oblasti břicha, důvodem je pravděpodobně pásek od kalhot, cvočky nebo zipy. Stejné doplňky na oblečení ale mohou trhat prádlo také během samotného procesu praní. Zipy u všech kalhot i mikin je třeba před spuštěním pračky důkladně zapnout.
Důkladné třídění je prevence
Chcete se vyvarovat toho, že vám zipy a spony protrhnou letní triko? Pak je určitě nevkládejte do pračky současně. Myslete však na to, že dírku na oblečení může způsobit i obyčejné zapínání od podprsenky. Spodní prádlo je nutné prát ve speciálním pytlíku, nikoliv společně s ostatním oblečením. Jeho důkladné roztřídění bývá tedy prevencí číslo jedna.
Jestli třídíte prádlo opravdu důkladně, problém může způsobovat také samotná pračka. Pokuste se pořádně prozkoumat buben, zda v něm neuvízla sponka, svorka, šroubek, který vypadl z kapsy nebo cokoliv, co by mohlo tenkou tkaninu protrhnout. Dále čtěte: Neutrácejte majlant za servis. Běžné poruchy myčky můžete vyřešit i sami.
Levandule proti molům
Dírky nepravidelných tvarů pocházejí obvykle od molů. Jestli se vám drobní motýlci zabydleli v šatníku, bude nutné veškeré oblečení vyprat a kompletně vyčistit vnitřní stěny skříně. Poté nezapomeňte pověsit mezi vyprané prádlo levanduli nebo mýdlo, které škůdce odpuzují. Pořídit si lze také speciální repelent proti molům nebo past na moly.
Zdroj: thespruce.com, lepsija.cz.