Při praní bílého a barevného prádla hraje teplota vody roli. A to zásadní

Tipy a inspirace 27. srpna 2021 | 13:53 — Mirka Malá
Správná teplota vody je při praní prádla klíčová, ať se povídá cokoliv. Teplota vody totiž určuje sílu samotného procesu čištění. A proto je pro každý druh prádla podstatná jiná teplota vody.
Další 3 fotografie v galerii
Příliš teplá voda prádlu nesvědčí / Depositphotos

Správná teplota vody zajišťuje nejen efektivnější čištění, ale také snižuje riziko poškození látky. Jak a co tedy správně prát?

Teplejší voda pro bílé prádlo

To není asi překvapivá informace, ale ne vždy to platí. Některá vlákna se bohužel mohou srazit nebo poškodit v horké vodě (okolo 50 stupňů Celsia, zatímco se zase důkladně nevyčistí v chladné vodě (pod 30 stupňů  Celsia). Takže co zbývá? Prát bílé na 30, maximálně 40 stupňů Celsia. Abyste měli jistotu, že vaše bílé oblečení bude po praní opravdu čisté i při nižších teplotách, perte je na jemnější cyklus.

Na barevné prádlo chladnější voda

Skutečně časy, kdy se vyvářelo a pralo na vysoké teploty, jsou nenávratně pryč. Pokud si chcete zachovat oblečení co nejdéle bez poškození, nižší teploty vody při pracím cyklu jsou klíčové. A to platí i pro barevné prádlo.

Vzhledem k tomu, že barevné látky jsou zkrátka obarvené, mohou snadno v horké vodě vyblednout. Takže barevné prádlo stejně jako látky složené z jemných tkanin, jako je kašmír, hedvábí nebo vlna, byste vždy měli prát ve studené vodě. A perte rovněž na jemnější cyklus s co největším množstvím chladnější vody, aby se prádlo mohlo volně pohybovat v pračce.

Pokud si nevíte rady, volte raději chladnější vodu

Abyste zabránili špatnému vyprání vašich milovaných oděvů a ložního prádla při nesprávné teplotě, vždy používejte raději ten nejchladnější cyklus, který na pračce máte. A to zejména v případech, kdy například u nějakého kusu oblečení či jiného prádla nevíte, jak ho prát. Tím minimalizujete riziko případného poškození. Dále čtěte: Praní nejen krajkového prádla jde i bez chemie. Účinné postupy pro extra jemný materiál.

Zdroj: Martha Stewart.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu