Zahřejte se v zimě správným dřevem. Když se naučíte základní pravidla, budete topit levně a efektivně

Tipy a inspirace 07. října 2021 | 09:06 — Anna Novotná
Při zvyšujících se cenách energií se řada lidí vrací k topení dřevem. Nezáleží, jestli máte nebo si chystáte pořídit kotel, krb či kachlová kamna, vždy bude záležet na použitém dřevu. Je docela alchymie vybrat to správné. Když se naučíte základní pravidla, budete topit levně a efektivně.
Další 3 fotografie v galerii
Kdo topí dřevem, měl by mít na zimu pořádnou zásobu / Depositphotos

Jestliže do kamen přiložíte nevhodné dřevo, zaděláte si na řadu problémů. Sníží se výhřevnost, dojde k rychlejšímu zanášení kamen a komína nebo nevzhlednému černání skla prosklených dvířek.

Tvrdé nemusí být nejlepší

Často panuje názor, že nejlepší dřevo na topení je to tvrdé. Ovšem jsou případy, kdy je vhodnější sáhnout po měkkém dřevu. Například hned při zatápění, kdy měkké dřevo rychleji prohoří. Je také lepší po něm sáhnout, pokud potřebujete vytopit místnosti rychleji, například po návratu z venku nebo při příjezdu na nevytopenou chalupu. Z měkkých dřev se doporučuje smrk, modřín, borovice, jedle nebo lípa.  

Dřevo jedině vyschlé

Všeobecně se doporučuje používat na topení dřevo, které vysychalo nejméně dva roky. Často se stává, že na konci topné sezony lidé sáhnou po méně vyschlém dřevu. V takovém případě je lepší dřevo nechat schnout do příštího roku a pořídit si dřevo již vyschlé. Tvrdá buková nebo dubová dřeva dávají po rozhoření stálý a intenzivní žár. Proto nemusíte tak často přikládat a spotřebujete méně paliva. Z dlouhodobého hlediska je tedy nejlepší mít zásobu tvrdého proschlého dřeva.

Udělejte si zásobu třísek

Pro zatápění budete vždy potřebovat třísky. Na jejich výrobu vám postačí malá lehká sekerka, s níž je práce bezpečnější. Na přípravu dřeva na zimu je naopak vhodnější klasická sekera. Té by neměl chybět štípací klín v těle. Každý výrobce je řeší po svém: někteří jím vybaví jeden nebo dva profily směrem k topůrku, druzí nabízejí rozšíření po celé ploše.

Pohodlnější štípání dřeva

Pokud topíte výhradně dřevem, budete jej potřebovat opravdu velké množství. Pak už se vyplatí popřemýšlet o nějakém automatickém štípači dřeva, který ušetří vaše síly a především čas. Na trhu je jich celá řada a vybere si skutečně každý. Základní rozdělení je na vertikální a horizontální modely. Čtěte také: Hollywoodská dieta GOLO, podložená studiemi, vás zbaví přebytečných kil bez hladovění a počítání kalorií.

Horizontální štípače

Tyto stroje posouvají dřevo tlakovou deskou proti ostří, které dřevo rozděluje na již hotová polínka. Ta nasbíráte do koše a uskladníte nebo připravíte ke kamnům. Výhoda horizontálních štípačů je také v manipulaci s poleny – těžší kusy do nich poměrně snadno nasunete přímo ze země.

Vertikální štípače

Tento typ je vhodnější spíše pro majitele krbových kamen, kteří netopí tak často. Dřevo štípe klín, který se ve štípacím kanálu pohybuje shora dolů. Polena po naštípání zůstávají blízko sebe nebo ještě ve štípacím kanálu, což výrazně usnadňuje štípání polen na několik kusů.

Zdroj: Ecohome, ThePowerSite.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu