Jak mít krásně hladké prádlo i bez žehlení? Poradíme vám správné fígle

Tipy a inspirace 29. srpna 2017 | 07:58 Anna Novotná
Vyžehlené prádlo sice vypadá hezky, ale žehlení zabírá moc času. A to přitom vůbec není potřeba! Stačí znát ty správné fígle a najednou zjistíte, že to jde i bez něj. Čas ušetřený touto neoblíbenou aktivitou jistě dokážete využít mnohem lépe.
Další 3 fotografie v galerii
Žehlení není povinnost, zkuste to jinak. / Shutterstock

Chcete mít hladké prádlo i bez žehlení? Dodržujte tento postup a máte vyhráno!

Uberte pár otáček

Perete na nejvyšší otáčky, aby prádlo za co nejkratší dobu důkladně proschlo? Je to pochopitelné, ale ne teď v létě. Prádlo vám i tak uschne během jednoho dne. Když navíc uberete pár otáček, prádlo nebudete z pračky vyndavat tak pomuchlané, což se vám právě při omezování žehlení bude náramně hodit.

Sušička udělá práci za vás

Kdo jednou vyzkoušel sušičku na prádlo, nemůže si ji vynachválit. Žehlení vám totiž odpadne úplně. Nejen trička, mikiny, kalhoty, ale dokonce i košile a halenky není po vyndání ze sušičky potřeba žehlit. Nejlépe funguje sušení v páře, které vyhladí veškeré záhyby na halenkách, košilích, ale třeba i záclonách.

Prádlo vytřepejte

Pokud však sušičku nemáte, musíte zvolit jinou metodu. Jakmile pračka dopere, ihned vyndejte prádlo z bubnu a před pověšením každý kousek důkladně protřepejte. Nejenže se zbavíte prachu, chlupů od zvířat, vlasů a vláken, ale také oblečení trochu narovnáte.

Oblečení vyvěste

Při věšení prádla dbejte na to, aby bylo prádlo krásně urovnané. Věště ho tak, jako byste jej chtěli žehlit. Zabraňte přetočení zejména u triček a po pověšení na věšák ještě rukama uhlaďte. Košile věšte na ramínko, uhlaďte rukama a narovnejte límeček. Jediné, co se vám asi nepodaří vyvěsit tak dokonale, abyste nemuseli vyndat žehličku, jsou kalhoty s puky.

Důkladně prádlo složte

Vyvěšením ale práce nekončí. Při skládání buďte rovněž velmi pečliví. Neskládejte oblečení v ruce, nebo na věšáku, ale skládejte jej na rovné ploše. Rukama prádlo v průběhu skládání uhlazujte a poté skládejte do komínků. Pod tíhou ostatního oblečení ve skříni se proces „nežehlení“ sám dokončí.

Žehlete jen minimálně

Žehličku ale pro jistotu nevyhazujte. Jen omezte žehlení na nejnutnější případy, jako jsou právě kalhoty s puky, saka a košile ze syntetických materiálů, se kterými můžete mít bez žehlení problém.

A jak to máte vy? Jak často žehlíte? Nebo si vystačíte s vyvěšováním?

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Badatelé objevili v hloubce sedmi kilometrů vrak ztraceného amerického torpédoborce

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Zavřít reklamu