Bílé záclony udělají váš byt útulnější. Zkuste naše tipy a budou zářit jako sníh!

Tipy a inspirace 12. září 2017 | 08:20 — Anna Novotná
Ve většině domácností už dnes spíše narazíme na žaluzie všeho druhu. Hlavní funkci záclon sice dávno nahradily, ale jsou ještě mezi námi ti, kteří se záclon kvůli jejich útulnému vzhledu nechtějí vzdát. Záclony nemusí být jen v oknech, ale třeba v ložnici u postele.
Další 4 fotografie v galerii
Bílé záclony udělají váš byt útulnější. A nemusí být jen v oknech! / Internet

Stále je mnoho lidí, kteří mají záclony rádi, ať už jako dekoraci nebo klasicky v oknech. Jak se ale o bílé záclony starat, aby byly krásné a dlouho vám sloužily?

Přesto, že se dnes prodávají speciální prací prostředky, bělidla a škroby určené do praček, někdy si se záclonami neporadí. Může za to prašné prostředí, kouření nebo příliš tvrdá voda. Zkuste naše osvědčené tipy a vaše záclony budou opět sněhově bílé!

Soda i prášek do pečiva úro zářivě bílé záclony

Než hodíte záclony do pračky namočte je nejméně na hodinu ve vaně v roztoku 10 l vody a 500 g krystalické (nebo sypké) sody. Sodu dobře rozpusťte v teplé vodě a záclony do ní namočte. Usazeniny, prach či stopy po kouři z cigaret se uvolní a ve vaně po nich zbude hnědá voda. Dobře je vymáchejte v čisté vodě a teprve poté vyperte v pračce.Stejně jako soda pomůže sůl. Zažloutlé záclony namočte do roztoku slané vody, nechte několik hodin odležet, aby špína pustila, vymáchejte a vyperte běžným způsobem.

Do pracího prostředku přidejte jeden balíček prášku do pečiva nebo jedlou sodu. Záclony budou bílé jako sníh.

Babské rady, které vám pomohou s péčí o záclony

Aby bílé prádlo nežloutlo, používaly naše babičky do máchací lázně 1 lžíci lihu a 1 lžíci terpentýnu.

Babičky používaly k bělení prádla i šmolku. Tedy křemičitan kobaltnato-draselný, což je minerální modré barvivo. Dnes se dá nahradit pár kapkami modrého inkoustu, který přidáte do poslední máchací lázně. Ale pozor, inkoust záclonu nevybělí, jen ji rozzáří.

Záclony můžete naškrobit v pračce, když přidáte tekutý škrob do nádržky na aviváž. Kontrolujte ale, aby se dobře vypláchl a nelijte tam příliš hustý prostředek, ve kterém se dělají hrudky.

Jestli došlo tužidlo na záclony, připravte si ho ze škrobu na vaření, který používáte v kuchyni. Nebo uvařte pár lžic rýže a tuto vodu přidejte do pračky.

Aby se záclony nepomačkaly, zvolte program pro velké kusy prádla nebo nižší otáčky.

Záclony pověste vlhké, aby se vlákna narovnala na okně. Pokud se přece jen pomačkaly, vyžehlete je mírně teplou žehličkou nebo zmačkaná místa vyrovnejte párou.

Pokud jste na záclony zanevřeli, možná byste nad nimi mohli opět popřemýšlet, protože právě závěsy a záclony vytváří moderní a hlavně útulný interiér.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu