Stačí malé změny ve způsobu topení, které vám přinesou velké úspory

Tipy a inspirace 09. listopadu 2017 | 18:48 — Anna Novotná
Výdaje za topení, stejně jako ostatní výdaje, jsou málokdy příjemné. Většina z nás chce šetřit. Zateplujeme fasády, vyměňujeme okna, ale pořád to není ono. Ať už máte dům zateplený nebo ne, ještě vždy záleží na stylu, jakým topíte
Další 3 fotografie v galerii
Změna stylu topení přinese úspory / Shutterstock

Stačí malé změny ve způsobu topení, které ale přinesou velké úspory. Jak ušetřit? Poradíme!

Nejčastější chyba – topíme jen občas

Mnoho lidí má za to, že je dobré topení zapínat jen občas. Třeba když přijdou z práce. Ráno zase otopný systém vypínají. Vycházejí ze zdánlivě logické úvahy, že bude-li topení přes den vypnuté, nic nespotřebuje. Navíc na moderních termostatech je přece možnost nastavit si různou teplotu pro různá období dne. Většině z těch, kdo topí takto, přijde pak tučné vyúčtování a je přitom jedno, jestli topí plynem nebo elektřinou.

Přitom stačí nastavit termostat na nějakou vhodnou a ne příliš vysokou teplotu a na tu topit stále. Vyvarujete se tak neustálým změnám teplot, které pak vyžadují obrovské množství energie k jejich vyrovnání. Zjednodušeně – v momentu, kdy vypnete kotel, začne místnost chladnout. Až jí budete chtít opět vyhřát, budete do ní muset vrhnout spoustu energie, takže přijdete ve výsledku o víc, než co jste ušetřili tím, že jste přes den netopili.

Další problém – vysoká teplota topné vody

Další chyba se týká především uživatelů plynových kotlů a dalších systémů, které ohřívají vodu v radiátorech. Jde totiž o to, že většina z nás nastavuje zbytečně vysokou teplotu topné vody. Kotel tak spotřebuje víc energie. Moderní plynové kondenzační kotle vyžadují nižší teplotu otopné vody v systému a tento problém tak částečně odstraňují. I u nich se ale teplota nastavuje a není od věci, pokud si vyzkoušíte nastavit teplotu o něco nižší, než jste zvyklí. Samozřejmě v rámci tolerance doporučené výrobcem. Vysvětlení je prosté – nižší teplota vody většinou postačuje, pouze vyhřátí místností trvá delší dobu. Topíte-li stále, vůbec to nevadí a vy šetříte.

Můžu si ověřit, že opravdu ušetřím?

Pokud si nejste jistí, zda tato doporučení fungují i pro váš konkrétní byt či dům, bude nejlépe si vše vyzkoušet v praxi. Odečtěte si z plynoměru spotřebu při stávajícím způsobu topení a potom při tomto doporučovaném. Zjistíte, že ve většině objektů tak ušetříte 15 – 30 % energie.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu