Máte nervy a špatně spíte? Poradíme vám, jak se dobře vyspat i bez prášků a chemie

Tipy a inspirace 24. listopadu 2017 | 09:28 — Marie Drahá
Chutné koření oregano, česky dobromysl, nepatří jenom do těstovin a na pizzu. Podporuje také dobrou mysl! Uleví všem, kteří potřebují zklidnit nervy a dobře se vyspat. Samozřejmě bez chemie.
Další 4 fotografie v galerii
Nespavost je velmi vyčerpávající / Shutterstock

Moderní společnost trápí epidemie nespavosti. Poruchou spánku trpí odhadem půldruhého milionu obyvatel ČR. Nedostatek spánku je ubíjející. Zkuste zklidnit nervy pomocí bylinek.

Léčivý čaj

Je velmi jednoduchý. Dvě vrchovaté lžičky sušené dobromysli spaříte čtvrt litrem vody a necháte luhovat. Popíjet musíte ideálně večer před spaním. Říká se, že po vypití šálku se propadnete do krásného, klidného a posilujícího spánku. A ráno se stejně dobře probouzíte. Jak na lepší spánek jsme psali také zde.

Uklidňující koupel

Stačí udělat nálev silnější a ve větším množství. Koupel působí podobně jako čaj – velmi blahodárně. O dobromysli se totiž traduje, že může být lékem na všechny nemoci! Stačí vyzkoušet. Není návyková.

Pomazánka z dobromysli

Čtvrt kila měkkého tvarohu smícháte se dvěma lžícemi majonézy, přidáte podrcenou sušenou nebo čerstvou dobromysl, sůl, pepř a dva stroužky česneku. Jednou vyzkoušíte a zamilujete si ji.

Jak dobromysl pěstovat?

Origanum vulgare neboli dobromysl známe už od dob antiky. U nás roste poměrně hojně v teplejších oblastech. Pěstovat ji však můžete klidně na zahrádce nebo doma v květináči. Má ráda podobně jako většina bylinek polostín a stále vlhkou půdu. Ale pozor! Vody tak akorát. Když strádá, neroste, když ji budete přelívat, může hnít.

Klíčení semen dobromysli je zdlouhavé. Jednodušší je koupit si v zahradnictví sazeničku. Na zahradě jsou pro ni ideální kraje záhonů, obruby, skalky. Existuje dobromysl nízká, poléhavá i panašovaná, léčivé účinky však mají podle bylinkářek všechny.

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu