Jak ušetřit za vodu tisíce korun ročně a přitom se neomezovat
Největší procento vody spotřebujeme při každodenní očistě, druhým žroutem v pořadí je toaleta. Následuje praní, mytí nádobí a práce v kuchyni, pití vody a mytí rukou. Při každém z těchto úkonů se však můžeme chovat automaticky šetrněji.
Koupání
Nikdy neušetříte, pokud si obden napouštíte vanu plnou horké vody. To ale není žádná novinka. Při jedné koupeli vypustíte totiž minimálně 100 litrů vody, v případě rohové vany až 180 litrů. Čiště orientačně, měsíčně to dělá kolem čtyř set padesáti korun za osobu. Neplatí však jednoznačně, že sprchování je úspornější. Pokud voda protéká i během toho, co na sebe nanášíte gel, nebo si pemzou ojíždíte paty, je levnější variantou skutečně koupání - ale ve vaně napuštěné do poloviny.
Jak uspořit maximálně? Osprchovat se za pět minut, nemít vodu zaplou zbytečně a podívat se po úsporné hlavici. Úsporná je od toho, že díky ní spotřebujete o více než polovinu méně vody než s běžnou sprchovou hlavicí. Pokud je vás v domácnosti víc, investice se vám za několik měsíců vrátí.
Toaleta
Dvojí splachování je dnes v moderních domácnostech standardem. Je rozdíl, jestli wc protečou tři litry, nebo šest litrů. Pokud máte doma starší typ toalety, zvažte, jestli jej nenahradit novým úspornějším. Variantou ale také je nechat si nainstalovat do starší nádržky zařízení nazvané WC stop. Krom toho, že dokáže snížit spotřebu, zabrání protékání toalety. Velké úspory vám mohou přinést také malé změny ve způsobu topení, psali jsme o nich zde.
Praní prádla
Znovu záleží na tom, jak starý typ pračky doma máte. Starší pračka pohltí na jedno praní až stovku litrů vody, modernější až polovinu – záleží na třídě a „chystrosti“ spotřebiče. Vliv na to přitom mnohdy nemá ani fakt, jak je plná. Při koupi nové pračky se proto rozhodně nevyplatí orientovat se pouze cenou. Důležitější je dlouhodobé hledisko.
Mytí nádobí
Nejlevněji nám jej v každém případě umyje úsporná myčka. Spotřebu přibližně 20 litrů vody na jedno mytí v dřezu lze díky ní snížit až na 10 až 15 litrů. Oponenti tvrdí, že je třeba vzít v úvahu nemalé náklady na pořízení myčky, pravidelnou koupi leštidla i soli. Na druhou stranu je třeba počítat čas, který během mytí můžeme věnovat něčemu jinému. Pokud jste odkázání na ruční mytí, umývejte pod tekoucí vodu pouze dřevěné nádobí a nože. Na zbytek si raději napusťte dřez.
Na pití vody z kohoutku a mytí rukou ušetříme systematicky jen těžko. Kapitolou sám o sobě je však kapající kohoutek. Nedivte se, že platíte za vodu majlant, jestli minutu trvá, než vám z červeného kohoutku začne téct teplá. Protáčíte vodu i své peníze.
Od klasických baterií řada lidí upouští ve prospěch termostatických. Vyjdou na několik tisíc, investice do nich se však neztratí. Teplotu vody nastaví ještě před jejím spuštěním. Možností jsou potom také perlátory, které se instalují do stávajících baterií, a nejlevnější stojí pouze pár desítek korun. Fungují na principu obohacování vody kyslíkem, a čím déle ji máte puštěnou, tím víc uspoříte.