Pět kroků, s nimiž zvládnete zrenovovat starší dřevěné parkety svépomocí

Tipy a inspirace 11. května 2018 | 11:04 — Marie Drahá
Koupili jste starší byt nebo dům a na zemi jsou parkety? Ať vás ani nenapadne je překrývat linem nebo nedej bože likvidovat! Narazili jste na skvost! Parkety neztrácejí své kouzlo ani po staletích. A zrenovovat je zvládnete s trochou šikovnosti i sami.
Dalších 5 fotografií v galerii
Při renovaci se nevyplácí některou z fází zanedbat / Shutterstock

Důvodů, proč se dřevěných parket nevzdat, je hned několik: dokážou zaujmout na první pohled, vypadají vkusně, bývají odolné. Renovovat je lze dokonce několikanásobně v závislosti na tom, jak jsou silné a především v jakém jsou stavu. Podívejte se na zámky, tam mají přece také parkety! Velmi hezky vypadají v bytě také dřevěné trámy, psali jsme zde.

1. Vyklizení místnosti

Tak jako při všech stavebních pracích nebo rekonstrukcích bude nutné místnost nejdříve kompletně vystěhovat. Pokud zůstaly po obvodu podlah nějaké lišty, demontujte je. Většinou už nebývají použitelné, ale třeba vás překvapí.

2. Trojité broušení

Buď si pozvete podlaháře, nebo se do práce pustíte sami. Potřebovat ovšem budete několik druhů brusek. Podlahu je totiž nutné minimálně třikrát důkladně a rovnoměrně vybrousit, a to papíry různé zrnitosti. Tato práce nepatří zrovna mezi oblíbené činnosti, ale určitě se jí nevyhnete. Brousit je potřeba křížem krážem a nezapomínat ani na okraje. Pokud tuto fázi odfláknete, na výsledku se to projeví. A pozor! Broušení parket se provádí šikmo směrem k vláknům dřeva s výjimkou jemného přebroušení. V takovém případě brousíme po vláknu dřeva.

3. Tmelení spár

Jednotlivé spáry je potřeba vytmelit. V poměru 1:1 smícháme jemný dřevní prach s pryskyřicí. Vyvarujte se však toho používat prach z prvního broušení. Mohl by obsahovat i nečistoty nebo zbytky starého laku. Podlahu tmelíme celou, na pomoc si vezmeme špachtli.

4. Broušení na čisto

Jakmile tmel zaschne, znovu přijdou na řadu brusky. Podlaháři dnes disponují opravdu výkonnými stroji, které práší minimálně nebo vůbec. Cílem je, aby podlaha zůstala perfektně čistá a vyrovnaná. Případné zbytky prachu vysajeme a odteď platí na podlahu zákaz vstupu v pracovní obuvi.

5. Lakování

Zbývá dokončit povrchovou úpravu. Parkety se musí několikrát přelakovat. Při výběru laku mysleme na to, že by měl být nehořlavý, zdravotně nezávadný a neškodit životnímu prostředí. Volbu ovšem ovlivňují také finanční možnosti a zvolená zátěž. Záleží na preferencích, zda použijeme lak lesklý, pololesklý nebo matný. Nanáší se válečkem. Nakonec se podlaha zalištuje.

Náš tip:

Vydržte, než na parkety položíte koberečky. Lak je dobré nechat „vyzrát“. Nožky od nábytku se doporučuje opatřit vhodnými kluzáky, abyste předešli odření podlahy.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec lyžovat? A za kolik?

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Nejžhavější destinace letošního podzimu. Tajemná a stále...

Češi cestují jak o život. Pozor by si ale měli dát na dvě...

Zavřít reklamu