Jak se co nejrychleji zabydlet ve starším bytě? Dbejte na tyto maličkosti
Pokud zrovna nejste finančně za vodou, nebo si neplánujete brát hypotéku, díváte se spíš po bytech či domech, které už mají něco za sebou. První vstup proto nebývá vždy ohromující. Přesto není třeba propadat skepsi. Někdy stačí provést v bytě několik jednoduchých úprav, aby splňoval vaše požadavky pro útulné bydlení a cítili jste se v něm dobře.
Zvolte si styl
Někdo preferuje minimalismus, jinému je sympatický retro styl nebo rustikální zařízení. V každém případě si ten svůj stanovte, abyste nezjistili, že nakoupíte už předem spoustu hezkých věcí, ale sedět k sobě zkrátka nebudou. Je jasné, že pokud nemáte peněz nazbyt, sladěný byt do posledního puntíku asi v dohledné době mít nebudete, ale vkus by mu chybět neměl. Není nic snazšího, než se inspirovat na internetu.
Nejdřív se pořádně rozhlédněte kolem sebe, co ve starším bytě po původních majitelích zůstalo. Každého většinou napadne objednat si odvoz a veškeré krámy poslat do sběrného dvora. Ale třeba některé kousky nejsou tak špatné a když se přetřou, mohou vypadat i k novějšímu zařízení zajímavě. Se zbytkem se pochopitelně co nejdříve rozlučte.
Základní očista
Nikdy nevíte, kdo v bytě před vámi bydlel, a ne každý si dá práci s tím, aby připravil byt novým majitelům hezky vyčištěný, vydezinfikovaný nebo nedej bože vymalovaný. Tohle všechno vás zřejmě čeká. Není třeba z toho dělat vědu. Pokud nemáte partnera, poproste ochotnou kamarádku, kterou za to pozvete na dobrou večeři. Ve dvou jde úklid mnohem rychleji od ruky, navíc je to první krok k tomu, začít se zabydlovat!
Společně zvládnete i malování. Koupit kyblík barvy a dva válečky je to nejmenší, navíc při práci spálíte nějaké gramy. A to se přece cení. Jestli si zatím nejste úplně jistí, jak bude byt vypadat, zvolte raději neutrální tóny. S pastelovými nikdy nešlápnete vedle. V dnešní době je navíc škoda nevyužít hezkých tapet, které dodají místnosti patřičný šmrnc. Odvážnější si mohou troufnout i na přetírání oken nebo parapetů.
Útulné vybavení
Vyklizený a vydezinfikovaný byt láká sednout do auta a jít vykoupit obchod s nábytkem. Střízlivým pohledem si však předem vypište, bez čeho se jako první neobejdete, a co naopak počká. Udělejte si i představu, jak by měl nábytek, případně další nezbytnosti, vypadat. Berte v úvahu rozlohu bytu! Kompletní nábytkové sady dávno nefrčí, koupit si každý kousek docela jiný by však také nešlo dohromady. Udejte si barevný tón nebo jejich kombinaci. Raději nakupte napoprvé méně a byt postupně dovybavujte. Každé hnízdečko okamžitě zútulní textilie – závěs, koberečky, pár hezkých polštářků. Nezapomeňte na zrcadla, která dokážou udělat divy i v miniaturním bytě. Než je ale pověsíte, zvažte důkladně místo.
Věci, které vám dodávají pocit bezpečí a jsou příjemné, by neměly v bytě chybět už od začátku. Pro někoho je to hezká hudba či oblíbené knihy, další miluje svíčky nebo vůně, případně kombinaci všeho. Jsou to ty nejdůležitější maličkosti, které vám dodají pocit, že jste sice jinde, ale doma. Už zbývá jen uspořádat večírek pro přátele.