Pomocí obyčejných novin si doma můžete vytvořit umělecký interiér

Tipy a inspirace 26. června 2018 | 08:08 — Marie Drahá
Nezaměnitelný styl dodají domácnosti nevšední kusy nábytku, zajímavé tapety, ale také netradiční výmalba. Na některé umělecké techniky přitom netřeba volat malíře, zvládnete je i svépomocí. Vystačíte si s novinami, houbou nebo zmačkaným hadříkem.
Dalších 5 fotografií v galerii
Jste kreativní? Vezměte do rukou starší hadřík a malujte / Pinterest

Na bílo si většina lidí maluje sama, pokud zvolí barvy, zaplatí si raději řemeslníka. V případě, že se rozhodnete vytvořit doma umělecký interiér, jej s jistotou potřebovat nebudete. Stěny zvládnete oškrábat sami, stejně tak je napenetrovat a natřít barvou. Že se na zdech objeví nějaký „kocour“? Vůbec nevadí. Umělecká tvorba totiž teprve přichází na řadu. Můžete batikovat.

Frotážování s novinami nebo igelitem

Při natírání barvy dejte pozor na to, abyste neměli barvu příliš řídkou a nestékala po zdi. Nátěr by měl být pokud možno rovnoměrný. Potom už stačí zmuchlat staré noviny nebo si vzít větší kus igelitu a postupně je otiskovat do čerstvého nátěru. Na místě, které bude schované, si vyzkoušejte, jak dlouho noviny na stěně přidržet. Cílem je obtisknout reliéf, ale nesetřít všechnu barvu. Výsledkem bude zajímavý interiér, který se jen tak někde nevidí. Jak si vymalovat byt svépomocí, jsme psali zde.

Tupování s přírodní houbou

Pořídit se dá v drogerii nebo ve kterémkoliv hobby marketu a postup je podobný jako u frotážování. Houbu nejdříve navlhčíme ve vodě, vyždímáme, potom namočíme v barvě a znovu vyždímáme. A můžeme tupovat. Vyberte si takovou houbu, jejíž struktura vás zaujme. Oblačného efektu dosáhnete, pokud provedete několik vrstev. Protože je to práce zdlouhavá, je zábavnější ji dělat ve dvou.

Dvoubarevná technika s hadříky

Ze tří semišových hadříků, které položíte na sebe napříč a sevřete, vytvoříte jakoby kytici. „Stonek“ si připevněte lepicí páskou, bude vám sloužit jako držák. Nejdříve přetřete stěnu libovolnou barvou a necháte pořádně zaschnout. Potom vezmete do rukou růžici, namočíte do jiného barevného odstínu a otiskujete na stěnu. Jestli přes sebe nebo pravidelně, záleží jen na vás.

Všechny uvedené techniky vytvoří na stěnách zajímavou strukturu, se kterou si můžete dokonale vyhrát. Přizvat můžete k malování klidně i školáky. Co jim takhle navrhnout, aby si vymalovali dětský pokoj?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu