Kávovou sedlinu už do dřezu nikdy nevylijete. Věděli jste, s čím vším dokáže v domácnosti pomoci?

Tipy a inspirace 30. června 2018 | 10:19 — Marie Drahá
Rádi si pochutnáte na starém dobrém „turkovi“ nebo naopak čerstvém domácím espressu? Aniž to možná víte, prokazujete si tím dvojí službu. Krom požitku ze skvělé silné kávy získáte lógr. Ten nepatří do dřezu, ani do záchodu. V domácnosti má totiž celou řadu využití.
Další 4 fotografie v galerii
Zůstala na dně hrnku? Dejte jej na chvilku do lednice! / Shutterstock

Čištění kávovaru nepatří zrovna mezi oblíbené činnosti. Tím spíš, pokud jste dali přednost klasickému espressu před kapslemi. Jenže až zjistíte, jakými různými způsoby lze využít kávovou sedlinu, nebudete litovat.

Zašlé a mastné fleky na nádobí

Co jiného funguje na vyčištění hrnku, v němž si už roky vaříme černý čaj nebo kávu? Zase jenom káva! Pokud jste na zašlé okraje nebo dokonce celý zahnědlý vnitřek hrnku rezignovali, věřte, že existuje řešení. Nasypte do něj lógr, který se snažte rozmazat i po stranách a nechte působit. Houbičkou pak půjde umýt hrnek mnohem snáz. Stejně tak funguje sedlina i na mastnotu nebo připáleninu. Pokryjte jí dno hrnce nebo pánve a postupujte jako v prvním případě. Tento trik skutečně funguje.

Poškrábaný tmavý nábytek

Domácí mazlíčci nebo menší děti dokážou někdy udělat v domácnosti pěkné pořádky. Nezoufejte, pokud to odnese váš tmavší dřevěné nábytek. Škrábance totiž dokáže skrýt kávová sedlina. Zrníčka na ně naneste a nechejte působit. Potom už jenom přeleštěte. Po jednoduché domácí renovaci nebude ani památky. Co všechno dokáže v domácnosti pivo, jsme psali zde.

Zápach v lednici nebo na toaletě

Stejně jako jedlá soda je i káva výborným neutralizátorem všech možných zápachů. Proč toho nevyužít? Až dopijete svůj oblíbený šálek, vložte jej i s lógrem do lednice a zbavíte ji pachů během chvilky. Pokud si toto pravidlo osvojíte, už se nikdy nestane, že byste otevřeli lednici a museli krčit nos. Stejné účinky bude mít i na toaletě, pokud tam sedlinu necháte například přes noc.

Vůně, ale i odpuzovač

Může se stát, že se vám připálí jídlo, nebo naopak připravujete natolik aromatický pokrm, že se jej nemůžete v kuchyni zbavit. Dokáže znepříjemnit pobyt zejména v prostorách spojených s obývákem. Řešení? Opět kávová sedlina. Výhodou také je, že obtížnému hmyzu zapáchá! Abyste se zbavili otravných much nebo vos, nalijte zbytky z kávovaru do hrnku nebo lahvičky a zalijte vodou. Stačí postavit na nějakou dobu na stůl, pracovní desku nebo třeba na terasu.

Usnadní čištění kamen či krbu

Teplo dřeva v zimě nic nenahradí. Horší to však bývá s čištěním krbu nebo kamen, kdy drobounké částečky popela víří po celé místnosti. Pokud do něj vysypete ještě vlhký lógr z dopitého hrnku nebo obsah kávovaru, prášení zamezíte.

Pomůže i na zahrádce

Všichni zahradníci vědí, že kávová sedlina je výborným hnojivem! Dodá výživu rostlinám v domě, ale i na záhonech. Krom toho dokáže odradit mravence, ale podle některých dokonce slimáky, kterých se většinou nezbavíte jinak, než ručně. Lógr naopak mají rády žížaly, které půdu kypří a prospívají jí.

Náš tip:

Kávová sedlina je skvělým pomocníkem také v péči o tělo. Přípravků na celulitidu je v drogeriích celá řada a hlavně v letním období po ní ženy rády sahají. Velkého bojovníka mají přitom doma. Pomerančové kůže dokáže zbavit i kávová sedlina, kterou na stehna nanášíme pomocí houby nebo žínky. Lógr smíchaný s medem je pak skvělým peelingem nejen na tělo, ale i na obličej. Krásně pleť vyhladí. Sedlina pomůže i v případě, že vás trápí tvrdé paty nebo ztvrdlá kůže na rukou. Krásně je zjemní. Některé ženy používají vlhký „odpad“ z kávy také jako vlasovou masku.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu