Bez pořádné údržby zůstává na silikonových formách mastný povlak. Zbavit se jej můžete během chvilky

Tipy a inspirace 23. srpna 2018 | 12:21 — Marie Drahá
Zdánlivě čisté je schováme do skříňky a při dalším pečení použijeme znovu. Navzdory tomu, že slibují silikonové formy nulovou údržbu, si však zaslouží čas od času také trochu péče. Není přitom nijak náročná. Stačí pouze využít pár domácích přísad.
Dalších 5 fotografií v galerii
Stejně jako ostatní materiály i silikon si žádá pravidelnou údržbu / Shutterstock

Silikonové pečicí formy se těší už roky velké oblibě. Moučníky ani drobné dezerty se na ně nelepí, manipulace s nimi je snadnější. V řadě domácností dávno nahradily klasické plechy a nádoby z keramiky, smaltu nebo skla. Díky snadnému oplachování je ale někdy zanedbáváme. Použitý silikon nestačí jen omýt teplou vodou, stejně jako ostatní nádobí potřebuje odmastit. Co jej zbaví nežádoucího povlaku?

Jedlá soda

Větší hrnec napustíme vodou a necháme projít varem. Nasypeme do něj sáček sody bikarbóny a pořádně promícháme. Vložíme do něj formičky na muffiny, podložky, případně větší nádoby, které doma ze silikonu máme. Necháme ponořené 20–30 minut. Vytáhneme a opláchneme. Soda zbaví formy veškeré přebytečné mastnoty. Čeho bychom se měli držet při použití silikonových forem, jsme psali zde.

Kyselina citronová

Její účinky jsou ještě rychlejší než v případě jedlé sody. Postupujeme však podobně. Velký hrnec napustíme vodou a ohřejeme, tentokrát však nenecháme projít varem. Rozpustíme v něm pytlík kyseliny citronové, zamícháme a ponoříme formy. Kyselina je opravdu účinná, dostane se dobře do všech záhybů. Nakonec opláchneme a máme připraveno na další pečení.

Citronová šťáva

Asi do půl litru vody vymačkáme celý citron a přidáme dvě lžíce jedlé sody. Dáme na sporáku vařit a jakmile se na povrchu vytvoří pěna, ponoříme do ní silikonové věci. Stejně jako u kyseliny citronové stačí, když je necháme „marinovat“ čtvrt hodinky až dvacet minut. Mastnota půjde dolů. Nutno však dodat, že předcházející dvě varianty jsou účinnější.

Kuchyňský ocet

Někdy se stane, že silikonové formy načichnou potravinou, které se nemůžeme zbavit. Příkladem může být česnek, kysané věci nebo ryby. A péct v takovém silikonu sladkosti? Bez problémů, ale nejdřív jej pořádně zbavíme zápachu. Pomůže nám s ním lihový ocet. Do hrnce s teplejší vodou přimícháme několik lžic, klidně ale dvě deci octa, a plechy nebo stěrky do roztoku namočíme. Za dvacet minut nebude po nepříjemném odéru ani památky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Zavřít reklamu