Pokud se vyhýbáte této činnosti, utíká vám spoustu peněz. Zařaďte ji do předvánočního úklidu

Tipy a inspirace 04. listopadu 2018 | 10:24 — Marie Drahá
Odmrazování mrazáku patří ve většině domácností k neoblíbeným činnostem. Často ji odkládáme do té doby, než nám dojde při špatném otevírání šuplíků trpělivost. Jenže chladnička obalená ledem znamená jediné: vyšší spotřebu elektřiny o více než polovinu!
Další 4 fotografie v galerii
Jakmile se odtokové kanálky v mrazničce ucpou, námraza na sebe nenechá dlouho čekat / Shutterstock

Pokud nechcete zbytečně plýtvat penězi, měli byste mrazničku rozmrazit minimálně dvakrát ročně. Klidně i častěji, pokud vidíte, že se na jejích stranách vytvořila námraza silná půl centimetru. Už v tomto okamžiku totiž mrazák výrazně zvýší spotřebu energie, sníží výkon a může se stát, že zatímco teď vám šuplíky drhnou, za pár týdnů už je vůbec neotevřete.

Zima je pro odmrazování ideální období. Uskladněné potraviny totiž tak rychle nerozmrznou. Pokud nemáte dobré sousedy, kteří vám nabídnou na půl dne místo u sebe, stačí je na pár hodin vyložit na terasu nebo do garáže. Co takhle udělat pořádek s chladničkou v rámci předvánočního úklidu? Klidně s předstihem.

Jak odmrazit snadno a rychle

1. Mrazák vypněte a vytáhněte z něj všechny potraviny. Pokud jej máte spojený s lednicí, totéž se týká i jí. Vytáhněte mřížky i šuplíky a vespod umístěte velký hlubší tác, do nějž může odtékat voda. Pro všechny případy položte na zem před mrazničku hadr nebo starší ručník, případně hluboký plech. Dveře mrazáku nechte otevřené.

2. Můžete počkat, až námraza roztaje sama od sebe, nebo celý proces výrazně urychlit. Stačí, kdy dovnitř položíte hrnec s teplou vodou. Nikoliv vroucí! Některé hospodyňky doporučují i fén, ale s tím opatrně. Fén se nesmí dostat do přímého kontaktu s ledem. K čemu dalšímu krom foukání vlasů v domácnosti fén využijete, jsme psali zde.

3. Babské rady doporučují také posypat námrazu solí nebo potřít solným roztokem. K odstraňování ledu si můžete pomoci i hadříky, kterými odsáváte přebytečnou vodu, případně houbičkami. Určitě nepoužívejte ostré nebo kovové předměty, jimiž byste mohli spotřebič zničit. Povolená je plastová škrabka.

4. Jakmile veškerá námraza povolí, mrazničku důkladně vymyjte vodou s trochou octu, který pohlcuje pachy. Použít lze i speciální čističe na absorbci pachů. Nezapomeňte pořádně umýt i gumové těsnění na dvířkách, aby dobře doléhalo. Následně mrazák vysušte.

5. Nyní můžete dovnitř vložit omyté a vysušené šuplíky a mřížky, naskládat potraviny a spotřebič zapnout na plný výkon. Poté jej vraťte do polohy, která vám vyhovuje. Pamatujte, že rozmrazené potraviny byste už zpátky zamrazovat neměli, snižujete tím jejich kvalitu. Věci v mrazáku obecně vydrží půl roku až rok v závislosti na druhu potravin.

Čemu se raději vyhnout

Pokud nechcete spotřebič odmrazovat příliš často nebo mít zbytečné výdaje za elektřinu, nikdy neumísťujte mrazák v blízkosti trouby, sporáku, topení nebo tam, kde na něj dosáhnou sluneční paprsky. Je pak nucený více chladit. Mrazák by kolem sebe také měl mít dostatek prostoru. Vyhněte se tomu, dávat do něj teplé pokrmy a hlídejte si také gumové těsnění. Prasklé nebo jinak poškozené co nejdříve vyměňte.

Bez dalšího rozmrazování

Kdo se chce pravidelnému odmrazování a čištění mrazničky vyhnout, může si pořídit systém s technologií No Frost. Vytlačuje vlhkost, takže je mrazák vždy bez ledu a potraviny nikdy nezmrazí příliš. Nehrozí tak, že by mrazák zbytečně zvyšoval spotřebu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu