Používáte mikroventilaci i v zimě? Děláte velkou chybu, varují odborníci

Tipy a inspirace 07. prosince 2018 | 09:47 — Marie Drahá
Pootočit kličky lehce do stran a do místnosti, kde se topí, se dostane aspoň trochu vzduchu. Uvažujete přesně takhle? Používáte i v zimě u plastových oken mikroventilaci v domnění, že si tím pomůžete? Jste na omylu. Jediné, čeho dosáhnete, je zvýšení nákladů na vytápění.
Další 3 fotografie v galerii
Větrání v zimě má trochu jiná pravidla než v jiných ročních obdobích / Depositphotos

Moderní okna mají na rozdíl od starých dvojitých okenic několik výhod. Tepelná izolace patří mezi ty nejzásadnější. Pokud neotevřeme, zima se dovnitř zkrátka nedostane. To ale znamená, že kvůli výměně vzduchu musíme pravidelně větrat. V létě má řada z nás permanentně otevřenou ventilačku. S větráním v zimě ale často nastává problém. Zimomřivci by nejraději neotevírali okna vůbec a ti, kteří řeší v místnosti suchý vzduch nebo tvorbu plísní, naopak mají tendence přehánět.

Ventilace větrání nenahradí

O nárazovém větrání už slyšeli všichni. Správně by se mělo větrat dvakrát až třikrát denně, kdy otevřeme okna v místnostech na pět minut dokořán. Roli hraje samozřejmě vnitřní i venkovní teplota nebo počet lidí v místnosti. Tento způsob větrání je však nejefektivnější a zároveň nejúspornější. Rozhodně jej nezastoupí ventilace ani mikroventilace. Ty jsou naopak v zimě podle odborníků zcela nevhodné.

Štěrbina umožní minimální výměnu vzduchu

Spoustu lidí má tendence používat hlavně mikroventilaci, a to nehledě na roční období. Kliku nechá v poloze před úplným zavřením a štěrbina, která vznikne mezi křídlem a rámem okna, umožní takzvanou infiltraci, tedy alespoň minimální výměnu vzduchu v místnosti. Tímto způsobem lze částečně bojovat s vhlkostí v pokoji, která předchází vzniku plísní. Rovněž likvidujeme mikroby, kteří si v suchém a teplém prostředí vyloženě hoví.

V zimě je mikroventilace nevhodná

Jenže mikroventilaci je vhodné používat pouze v měsících, kdy venkovní teplota neklesne pod nulu. V zimě totiž žádný větrací efekt nepřináší, krom toho naopak celou řadu nevýhod. Jedna z nich je namrzání kování a jeho možné poškození, další pak zbytečné tepelné ztráty. Nežádoucí vlastností je také pronikání hluku z venkovního prostředí. Mějte na paměti, že plísní se mikroventilací rozhodně nezbavíte. Chcete, aby vám plastová okna vydržela? Zkuste se řídit našimi radami, které najdete zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu