Správný postup žehlení košile má velký vliv finální výsledek. Máme pár užitečných rad

Tipy a inspirace 20. října 2019 | 16:19 — Marie Drahá
Máte doma úředníka nebo manažera? Pak je žehlení košil váš denní chleba. Pokud jste si ještě neosvojili taktiku, jak tuto nepříjemnost zvládnout v co nejkratším čase a co možná nejlépe, jste na správné adrese. Poradíme vám, jak na to.
Dalších 6 fotografií v galerii
Správný postup má velký vliv na konečný výsledek / Depositphotos

Základem je dobrá napařovací žehlička. Suché žehlení totiž trvá déle a výsledek není takový jako při použití vody. I z toho důvodu žehlí některé ženy košile ještě vlhké pověšené na ramínku nebo je před žehlením postříkají vodou z rozprašovače.

Pro lepší odolnost košil vůči mačkavosti i špíně se hodí také škrob ve spreji. Na rozdíl od pracného máčení ve škrobu je tento způsob přece jenom jednodušší. A nezapomínejte ani na správnou teplotu, kterou najdete na štítku u oblečení. Košili z hedvábí nebo z akrylu by mohla příliš horká žehlička zničit.

Správný postup při žehlení košile

Každý je zvyklý žehlit košile jinak. Ženy to většinou během dospívání okopírují od své matky a tohoto postupu se drží další roky. Jenže nemusí být ten nejlepší. Žehlení košil má svá pravidla. Začíná se límečkem a končí zády.

Límeček

Rozepnutou košili si rozložte na žehlicí prkno, zvedněte límeček a přežehlete jej nejdříve z jeho spodní strany. Postupuje se ze středu směrem do krajů. Otočte, přejeďte žehličkou horní část, límeček přehněte a zažehlete.

Přední část

Nyní přichází na řadu přední část košile s knoflíčky. Nejprve projeďte špičkou žehličky prostory mezi knoflíčky, nikdy však je samotné, mohli byste je zničit. Vyžehlete celou přední část a vrhněte se na protilehlou, kde jsou dírky. Pokud má košile kapsu, tu přejeďte několikrát. Má více vrstev. Na přední části košile si dejte záležet, jde nejvíce vidět. Ideální je zvedat žehličku co nejméně a přejíždět košili v rámci jednoho dlouhého pohybu.

Rukávy

Na manžetách rozepněte knoflíčky a vyžehlete je z obou stran. Potom si vezměte do parády rukávy ode švu ke švu. Pohlídejte si, abyste je měli dobře vyrovnané. Výborným pomocníkem je v tomto ohledu rukávník. Zabrání také tomu, abyste dotahovali špičku až ke krajům – rukávy pak nemají nevzhledné sklady.

Zadní strana

Zbývá poslední část košile – zadní strana. Košili si opatrně rozložte na prkno a začněte odshora od límečku a ramen, skončíte u spodního lemu. Ještě teplou košili hned pověste na ramínko a nechte takzvaně vydechnout. Teplá do skříně nepatří! Mohla by se znovu pomačkat. Nezbavujte se košil s fleky od potu! Jednoduché řešení najdete zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci jsou na stopě příčiny záhadného umírání korálů v Karibiku. Důvod je poměrně prostý

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zapomeňte na vodu. Orchideje zalévejte touto běžnou...

Zavřít reklamu