Důvody, proč by se vánoční domov neměl nikdy obejít bez jmelí

Tipy a inspirace 19. prosince 2018 | 11:29 — Marie Drahá
Dendrologové jej označují za parazita – hubí totiž stromy ve velkém a na některých místech republiky už zlikvidovalo celé oblasti. V domácnostech má však zejména v předvánoční době jmelí nezastupitelné místo. Je mu přisuzována doslova magická síla. Už vám visí nade dveřmi?
Další 3 fotografie v galerii
Polibek pod jmelím je zvykem rozšířeným všude ve světě / Depositphotos

Několik větviček jmelí seženeme na předvánočních trzích za pár korun. A kromě vlastní rodiny jimi můžeme udělat radost i všem svým přátelům a známým. Největší štěstí do domu prý totiž přinese právě jmelí darované. Čím více bílých kuliček, tím více lásky darujete. Jen pozor, aby se nedostalo do rukou dětem! Kuličky jmelí jsou totiž silně jedovaté. Pojďme si připomenout, které tradice a pověsti se ke jmelí vážou.

1. Ochrání váš dům před požárem

Podle mytologie je jmelí v domě velkým požehnáním. Chrání jej před zlými duchy, hladem, neštěstím i požárem. Nikdy jej nedávejte do vázy, ale vždy jej pověste opačným koncem směrem dolů. Zavěšené nad stolem prý dokonce plní přání. To se šeptá do ohně první zapálené svíčky na Štědrý večer. Pověšené nade dveřmi je symbolem toho, že jsou u vás doma hosté vždycky vítáni. Jmelí zakopané na zahradě má zajistit další rok bohatou úrodu.

2. Zajistí vám trvalý vztah

Není nic romantičtějšího, než se o Vánocích políbit pod větvičkou jmelí. Symbolizuje totiž lásku a plodnost a podle dávného výkladu umí udržet svazek mezi mužem a ženou. Keltové přinášeli jmelí do svých obydlí v den zimního slunovratu, který vychází na pátek 21. prosince. Některé páry se pod ním symbolicky líbají právě v tento den, největší účinky má však údajně polibek na Štědrý den. Žena, která u sebe nosí větvičku jmelí, má prý dokonce naději, že otěhotní.

3. Pomůže při různých potížích

Jmelí má celou řadu prospěšných látek, které dokážou regulovat krevní tlak. Posiluje srdeční sval a předchází tak mozkovým příhodám. Pomáhá rovněž při nervozitě, epilepsii, dokonce rakovině. Je prospěšné při léčení štítné žlázy, imunitního systému i neplodnosti. Nejčastěji se užívá v podobě tinktury.

Tinktura ze jmelí

Nejvíce ceněné je jmelí z jabloní, nejméně z topolů. Používá se výhradně za studena. Předem je nutné otrhat všechny bílé jedovaté bobulky. Lístečky jmelí poté pokrájíme na malé kousky a zalijeme vodkou či slivovicí, případně jiným čirým destilátem (s minimálním množstvím alkoholu 40 procent). Necháme louhovat v chladu a temnu několik týdnů. Potom přecedíme přes plátýnko a můžeme osladit trochou medu. Hotová tinktura se podává po 15 až 20 kapkách dvakrát denně.

Jmelí se obyčejně ovazuje barevnou mašličkou. Nejtypičtější je červená. Zvolit ale můžete i jiný odstín. Jaké barvy a trendy vládnou letošním Vánocům, si přečtěte zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu