Tipy, jak odstrojit stromeček, aby byl nepořádek v bytě co nejmenší
Svátkem Tří králů, který připadá na 6. ledna, končí doba vánoční. Řada domácností se po tomto datu začíná zbavovat vánočních dekorací a v neposlední řadě i samotných stromečků. Největší nepořádek nadělá jehličí, které z něj opadává, ať se staráme o živý strom jakkoliv. Než se však pustíte do jeho likvidace, přečtěte si pár dobrých rad. Existuje totiž několik způsobů, jak se vysloužilého stromku zbavit.
Jsou takoví, co mají pod stromečkem schovaný igelitový pytel
Neprohloupil ten, kdo před zdobením položil pod stromeček igelit či přímo igelitový pytel, který zakryl třeba svátečním ubrusem nebo líbivou plachtou. Od starých praktik naneštěstí většina domácností opouští, protože chce mít na Vánoce prostor kolem stromečku co možná nejhezčí – navzdory tomu, že zbavit se opadávajícího jehličí může být někdy pořádná dřina.
Rozložte pod stromek před odstrojením aspoň plachtu
Pokud pod stromečkem žádnou plachtu ani igelitový pytel nemáte, lehce jej nazvedněte a rozprostřete pod něj něco alespoň před odstrojováním. Během toho, co z něj budete sundávat zbytky bonbonů, ozdoby, svíčky i řetězy, totiž dolů ještě spousta jehličí spadne. Myslete na to, že stromeček je třeba odstrojit opravdu důkladně, a to včetně kovových háčků. Jen tak vám jej odvezou do sběrného dvora nebo se dá recyklovat. Jestli stojí stromeček pár kroků od balkonu nebo dveří na terasu, nabízí se jej ihned přenést a odstrojit přímo venku, kde je úklid snadnější.
Lak na vlasy částečně jehličky zafixuje
Vycházejme však z toho, že jste nuceni sundávat ozdoby v interiéru. Po odstrojení (někdo učiní toto opatření už před) proto celý stromeček přelakujte lakem na vlasy. Část jehliček, které by jinak odpadly, totiž zůstane na stromku. A nyní promyslete co nejkratší trasu, kterou dostanete stromeček pryč z bytu. Ideální je, pokud stojí u okna – pak stačí otevřít křídlo, stáhnout stromek do starého prostěradla či obalu, který máte pod ním, a šup s ním ven! Stejně postupujte, i když musíte se stromečkem přes celou místnost ke vchodovým dveřím. Z obaleného stromku padá jehličí míň, navíc nebudete větvemi narážet do nábytku nebo futer.
Ostříháte a celý stromek naskládáte do igelitky
Další variantou, kterou si někteří pochvalují, je ostříhat větve odstrojeného stromečku zahradnickými nůžkami. Zbylý kmen můžete rozřezat pilkou a celý stromeček tak v podstatě poskládat do větší igelitky a vyhodit. Bez rukavic se ovšem neobejdete. Tato metoda vyžaduje víc práce, někomu ale vyhovuje právě kvůli tomu, že se největšího nepořádku zbaví na jednom místě, a to bez zbytečných cestiček po domě plných jehličí.
Může posloužit jako krmítko pro ptáčky
Kam s vysloužilým stromečkem? Pokud nemáte krb či kamna, pohlídejte si svoz nebo jej odložte ke kontejnerům. V každé obci i městě jsou zvyklosti trochu jiné. Někde se štěpkují a využijí do kompostu. Stromeček jde vyhodit také do bio kontejneru. Aby se tam vlezl, je nutné jej rozřezat na kusy. Stromeček můžete nechat klidně nějakou dobu na zahradě, kde poslouží jako úkryt ptáčkům. Klidně na něj pověste i pár dobrot. Znovu však pozor na zapomenuté háčky!
Po luxu vezměte na pomoc odchlupovač
A co se zbylým jehličím, které po smetení všech koutů ulpělo na koberci nebo na záclonách? Na řadu přichází vysavač, ale bez všech možných nástavců, které by mohly jehličky v mžiku ucpat. Lux mějte zapnutý na nejvyšší výkon a vysávejte kousek po kousku, ať nenacházíte bodlavé jehličí na zemi ještě v létě. Tam, kde lux nezabere, si můžete pomoct odchlupovačem nebo ručně. Jak vyčistit koberce a zbavit se skvrn? Pomůže prášek do pečiva i kysané zelí, dočtete se zde.