Make-up na tričku? Pár rad, jak si se skvrnami poradit

Tipy a inspirace 01. května 2019 | 17:46 Anna Novotná
Nahnědlé límečky, červené fleky od rtěnky. Zná to asi každá žena. Stačí si na sebe vzít světlý rolák nebo šálu a make-up, který se na nich zachytí během chvilky, někdy nemůžeme dostat z oblečení týdny. Jak se zbavit fleků od kosmetických přípravků?
Další 4 fotografie v galerii
Se skvrnami od šminek si umí poradit i alkohol / Shutterstock

Možná si řeknete, že vyprat kus oblečení zašpiněného od líčidel je hračka. Nemusí však tomu být vždycky. Záleží totiž na tom, jaké šminky používáte. Voděodolné či dlouhotrvající záležitosti, které jdou hůře odstranit i některými odličovacími přípravky, dokážou nadělat pěknou paseku. K jejich vyčištění někdy „obyčejné“ vyprání jednoduše nestačí. Co si vzít na pomoc?

Žlučové mýdlo si poradí se vším

Samozřejmě můžete sáhnout po osvědčeném odstraňovači skvrn. Dobrým pomocníkem na fleky různého původu je ale také už od nepaměti žlučové mýdlo. Stojí pár korun a skutečně funguje. Stačí textil namočit a skvrnu pořádně promazat mýdlem – lépe řečeno snažit se jej do ní vetřít. Potom zkuste oblečení propláchnout a vyzkoušet celý proces znovu. Flek by měl miznout. Nakonec ale dejte špinavé oblečení ještě vyprat.

Alkohol funguje stejně dobře

Se skvrnami od šminek si umí poradit i alkohol. Právě z toho důvodu jej obsahuje většina odličovacích přípravků. Ty pochopitelně jinak fungují na pleť a jinak na oblečení, přesto jimi můžete v případě nouze flek na oblečení potřít. Čím dříve, tím lépe. Jestli se vrátíte z večírku a všimnete si zašpiněného oblečení, pokaždé je lepší řešit skvrny co nejdříve. Týden stará líčidla se dokážou do textilu někdy pěkně zažrat.

Postupujte opatrně, ať nezničíte látku

Lepší variantou než odličovadlo je však klasická francovka, kterou má většina z nás v lékárničce. Opět je nutné skvrnu alpou potřít, propláchnout ve vodě a následně klasicky vyprat. Podobným způsobem funguje i jiný čirý alkohol, například vodka či slivovice, případně líh zakoupený v drogerii. Ve všech případech však postupujte opatrně a alkohol na svkrnu raději nanášejte vatovou tyčinkou. Nadměrné množství alkoholu (nebo nedejbože sava) by totiž mohlo jemnou látku vyžrat a docela zničit.

Půjčte si od partnera pěnu na holení

Nouzovým řešením bývá také pěna na holení, rovněž obsahuje alkohol nebo podobné látky se stejnými účinky. Před vypráním ji tedy naneste na skvrny, promněte v rukou, propláchněte a hoďte do pračky. Nikdy neperte na vyšší teplotu, než je uvedeno na cedulce oblečení. Nezbavujte se oblečení s fleky od potu! Existuje jednoduché řešení, psali jsme zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Zavřít reklamu