Zachumlejte se: Jaké jsou rozdíly mezi dekami a která vás v zimě nejlépe zahřeje?

Tipy a inspirace 20. ledna 2019 | 19:35 Marie Drahá
Teplá deka bývá za dlouhých zimních večerů tím nejlepším společníkem. Zahřeje u televize, s dobrou knížkou v ruce, rádi se do ní zabalíme společně s partnerem. Jak vybrat takovou, v níž se budeme cítit příjemně a navíc dlouho vydrží?
Dalších 6 fotografií v galerii
Hřejivá deka je hlavně v zimě vítaným společníkem / Shutterstock

Deky se od sebe liší především materiálem, přičemž každý vyžaduje jinou údržbu, aby si udržel svou barvu i tvar. Nejen v zimním období preferujeme především hebkost a hřejivost, proto ve většině případů vybíráme omakem. Jenže zdání někdy klame. Máme pro vás přehled dek z jednotlivých materiálů a tipy na jejich údržbu.

Která dobře izoluje? Stará dobrá larysa

Larysa je typ deky, který známe všichni ze svého dětství. Je sice vyrobena ze syntetických vláken, zato skvěle hřeje. Na rozdíl od jiných dek dobře izoluje proti úniku tepla. Hodí se na pohovku do obýváku, na občasné zahřátí i do chladné postele. Když si ji natáhnete na prostěradlo nebo naopak na přikrývku, hned vám bude tepleji. Jistou alternativou je prošívaná deka, která mnohdy slouží jako samotná přkrývka. Bývá často plněna dutým polyesterovým vláknem.

Vlna je také sázkou na jistotu

Z přírodních materiálů je nejlepší sáhnout po vlněné dece. Stejně jako koberce či jakékoliv oblečení vyrobené z beránka patří mezi nejteplejší. Čím větší gramáž, tím vyšší kvalita, odolnost materiálu i barevná stálost. Hřejivé jsou rovněž bavlněné deky plněné peřím, ty se ovšem ve většině případů nedoporučuje prát v pračce. Odkázáni jste tak na čistírnu.

Oblíbené materiály posledních let: fleece i mikroplyš

Velmi příjemný na omak, přitom lehký a vysoce hřejivý je fleece. V posledních letech patří mezi nejvyhledávanější zimní materiál. Hodí se na sedačku, ale také v létě na piknik, protože se pyšní minimální nasákavostí. Počítejte však s tím, že se časem začne žmolkovat.

Chybu rozhodně neuděláte ani s mikroplyšem, materiálem s vysokým hustým vlasem. Má totiž výborné termoizolační vlastnosti, navíc je lehký. Španělské deky jsou oproti tomu hodně huňaté a těžší, proto se častěji používají jako přehozy na postele nebo do dětských kočárků. Topíte v celém domě, ale radiátory jsou stále vlažné? Poradíme, jak je pořádně odvzdušnit.

Jak se starat o deky

Při praní vždy volte přípravky na jemné prádlo a ten nejšetrnější program. Většina dek se pere na 30, maximálně na 40 stupňů Celsia – právě z toho důvodu, aby materiál nepřišel o kýžené vlastnosti a neztratil svůj původní vzhled. Jakoukoliv deku je nutné nechat důkladně proschnout (ale raději neždímat), jinak se může stát, že začne nepříjemně zapáchat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte přibalit roušky

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Zavřít reklamu