Chcete se dobře vyspat? Pak nehleďte jen na matraci, velice důležitý je také výběr roštu

Tipy a inspirace 26. ledna 2019 | 11:23 — Marie Drahá
Skutečnost, jak se ráno budíme odpočatí a plní energie, ovlivňuje celá řada faktorů. Velkou měrou se na zdravém spánku podílí kvalitní matrace. To ale není vše. Věděli jste, jak velkou roli hraje postelový rošt? Pojďme si říct, jaký je mezi nimi rozdíl.
Další 4 fotografie v galerii
Kvalitní rošt se během spánku plně přizpůsobí křivkám vašeho těla / Depositphotos

Ani ta sebelepší matrace, byť si ji koupíme na míru a podle svých individuálních potřeb, nebude sloužit stoprocentně, pokud budeme chtít ušetřit na roštu. Neznamená nutně, že nejkvalitnější musí být současně nejdražší, ale přesto je lepší odolat super výhodným nabídkám. Rošt totiž ovlivňuje odvod vlhkosti matrace, její vzdušnost, ortopedické vlastnosti a v neposlední řadě také životnost.

Jaké druhy roštů se nabízejí?

Narazit můžeme na tři základní druhy postelových roštů. Jsou jimi laťkové, lamelové a křidélkové, které výrobci nabízejí v celé řadě variant.

  • Laťkový rošt

Nejlevnější je prvně jmenovaný – laťkový rošt. Protože se obvykle vyrábí z masivního dřeva, vydrží opravdu dlouho. Většinou je s námi celý život. Bohužel má dvě nevýhody: první z nich je nulová pružnost a přizpůsobivost lidskému tělu, následkem je pak rychlejší opotřebení matrace.

  • Lamelový rošt

Lamelový rošt si můžeme pořídit s různým počtem lamel, odlišně širokými lamelami i způsobem jejich uložení. Liší se rovněž tuhost a vzdálenost mezi nimi. Co se týče roštů, jsou lamely jakousi zlatou střední cestou. Platí však, že čím více lamel, tím lépe pro naše tělo. Osobám s vyšší hmotností se pak doporučuje zvolit širší lamely, a to až o šířce 12 mm. Rošt se lépe přizpůsobí matraci a je pružnější, pokud jsou lamely uchyceny do výkyvných kapes.

  • Křidélkový rošt

Křidélkové (segmentové, talířkové) rošty jsou známé tím, že individuálně reagují na zatížení člověkem v jednotlivých místech matrace. Patří mezi nejkvalitnější, protože plně kopíruje křivky našeho těla a drží páteř ve správné poloze. Jejich pořízení se ovšem výrazně odrazí i ve vaší peněžence. Mějte ale na paměti, že i tento rošt s vámi může dožít. Pár tipů, jak vytvořit ze staré ložnice moderní pokoj, ve kterém se budete budit odpočatí, najdete zde.

Všechny druhy roštů se dají sehnat nepolohovatelné, polohovatelné manuálně nebo elektronicky. Zdravý člověk si vystačí s první variantou. Polohovatelný rošt ovšem nabízí jistý komfort. Pokud jste nemocní nebo si chcete číst, zvednete si pod hlavou, když vás bolí po túře nohy, zvednete si pod dolními končetinami. Rošty s motorkem jsou vhodné pro osoby upoutané na lůžko.

Jak pečovat o postelový rošt

Rošty mají rády suché prostředí a stejně jako matrace by měly větrat. Je proto dobré, když pod postelí proudí vzduch. Dvakrát ročně, když vytřepáváte matraci, byste měli rošt přejet vlhkým hadříkem a pohyblivé části promazat olejem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší koncentrace léčivých pramenů

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší...

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Zavřít reklamu