Staré noviny mohou být doma ještě užitečné. S čím vším dokáží pomoci?

Tipy a inspirace 11. července 2019 | 16:25 — Anna Novotná
Patříte k těm, kteří si stále rádi u snídaně přečtou tištěné noviny? Jestli netopíte v kamnech, zřejmě se vám doma štosují a následně plní odpadní pytle na papír. Ale vězte, že noviny nepatří jen do sběru! Skvěle je ještě využijete v domácnosti.
Další 4 fotografie v galerii
Při mytí oken nedají některé hospodyňky stále dopustit na staré dobré noviny / Internet

Skladovat celé balíky starých novin je určitě zbytečné, ale mít pár výtisků po ruce se vám bude vždycky hodit. Můžete s nimi leštit, pohlcovat pach nebo jednoduše tvořit. Zkuste je využít v domácnosti na několik způsobů.

Pryč se zápachem a vlhkostí

Pamatujete na starší typy odpadkových košů, které často visely na vnitřní straně kuchyňských skříněk? Řada hospodyněk je mívala vyložené novinami, a to nikoliv náhodou. Noviny totiž dokážou pohlcovat pach. Samozřejmě nemůžete čekat, že vás zbaví dvoudenního zápachu z rybiny, ale spoustu pachů nasáknout skutečně umí.

Stejně dobře zafungují staré noviny také na tašku, která smrdí od brambor, tlející šuplík, starý kufr, případně termosku či plastovou nádobku na potraviny. Přesvědčte se sami. A hodit se vám budou také do bot. Stačí noviny zmuchlat a páchnoucí obuv jimi vystlat. Přišli jste z procházky a máte v nich mokro? Rovněž je vyložte novinami. Nasáknou vlhkost zevnitř a rychleji se vysuší.

Skvěle vyleští okna i zrcadla

Dřív, než se objevily na trhu švédské utěrky a hadříky z mikrovlákna, se ženy při mytí oken nebo zrcadel neobešly bez starých novin. Obyčejné utěrky, které nejsou tolik savé, totiž způsobovaly na sklech jenom šmouhy. A právě zmuchlané noviny si s nimi dokázaly nejlépe poradit. Pro někoho je to možná přežitek, ale některé ženy nedají na leštění s novinami dopustit dodnes.

Staré noviny fungují i na zrcadla, obzvlášť na ta starší a zašlá. Jako čistidlo si vezměte na pomoc ocet a teplou vodu, budete překvapeni.

Poradí si také s nevyleštitelným nerezem

Zbavit nerezový sporák nebo kohoutky u dřezu či umyvadla šmouh může být někdy oříšek. Ne ovšem v případě, kdy sáhnete po kousku starých zmačkaných novin. Ještě vlhký povrch s ním několikrát přejeďte. Noviny do sebe nasáknou vlhkost a vy se nemusíte trápit nekonečným leštěním. Jaké si dát předsevzetí do Nového roku? Buďte moderní a začněte se zero waste.

Zabalte do nich staré věci a tvořte

Do starých novin se nabízí zabalit starší nebo sezonní věci, které odkládáte do garáže nebo na půdu. Částečně je tak ochráníte před prachem i nežádoucím poškozením – namísto toho, abyste kupovali drahý balicí papír. Poslouží vám rovněž k drobnému tvoření, kdy jimi ochráníte povrch stolu. A ze starých novin se dá také skvěle tvořit! Můžete z nich s dětmi při volné chvilce vyrobit krabičky, do kterých uložíte v domácnosti nejrůznější drobnosti. Uvidíte, jakou z nich budou mít radost.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu