Dejte sbohem mikrotenovým sáčkům. Plátěné jsou levnější a dají se využít na mnoho způsobů

Tipy a inspirace 10. února 2019 | 08:19 — Marie Drahá
Plast, nebo třeba biobavlna? Sáhnout v obchodě po igelitových pytlících je možná pohodlnější, ale pratelné sáčky šetří na rozdíl od jednorázových životní prostředí i peníze. A igelit nebo tkanina, to je přece jen rozdíl – obzvlášť v kombinaci s potravinami. Věřte, že vše je jen otázkou zvyku.
Další 3 fotografie v galerii
Pro uchování pečiva jsou ekologické pytlíky ještě vhodnější než chlebník / Internet

Maso do mrazáku s nimi sice nezabalíte, ale téměř vše ostatní ano. Plátěné pytlíky jsou zcela univerzální a brzy zjistíte, že vám mikroten vůbec nechybí. Prodávají se v různých velikostech a sadách. Zvolit můžete materiál i motiv, nabídka je široká. Ceny začínají na desítkách korun, což rozhodně není částka, která by vás jakkoliv zruinovala. A podstatné je, že textilní sáčky nemusíte vyhazovat po jednom ani několika použitích. K čemu všemu je můžete v domácnosti využít?

Pečivo vydrží déle čerstvé

Můžete do něj uschovat čerstvý bochník chleba, bagety i další pečivo. Větší sáček ze silnějšího plátna plně nahradí jakýkoliv mikrotenový, ve kterém pečivo obzvlášť rádo plesniví. Ostatně pokud si vzpomínáte, dřív se pečivo běžně balilo do plátěných hader nebo utěrek. Přes látku totiž dokáže „dýchat“.

I ovoce a zelenina v nich dýchá

V ekologických pytlících můžete skladovat rovněž ovoce nebo zeleninu. Stačí je pověsit do spíže nebo kamkoliv, kde je nižší teplota, a vydrží vám déle čerstvé. Na rozdíl od mikrotenových sáčků nebo igelitek v nich potraviny tolik nepracují. Stejně dobře se hodí pro uchování sušených potravin - čočky, krup nebo bulguru.

Na sušené bylinky jsou ideální

Plátěné pytlíky jsou skvělou volbou na uchovávání sušených bylinek. Dobře uskladněné vám takto vydrží celý rok, navíc na ně zbytečně nesedá prach. Po delší dobu už ale ztrácejí své léčivé účinky.

Vyřeší bezobalový nákup

Dnes už je docela běžné vyrazit s ekologickými pytlíky na nákup. Na farmářských trzích se nad tím nikdo nepozastaví, prodejci vám automaticky naberou potraviny do textilie. Využít můžete pytlíky ale i v supermarketech, kam je ovšem lepší vzít si průhledné, aby pokladní měla přehled, co nakupujete.

Svačina bude dětem více chutnat

Jen si spočítejte, kolik jednorázových sáčků spotřebujete, pokud do nich dětem denně balíte do školy svačinu. Pořiďte jim raději plátěné s oblíbeným motivem, které stačí o víkendu hodit do pračky a budou zase jako nové. A svačinka z nich bude určitě lépe chutnat.

Do koupelny se hodí místo krabiček

V koupelně mohou textilní pytlíky suplovat jakékoliv závěsné kapsičky. Hodí se na kartáče, hřebeny, tampony i další drobnosti. Když se ušpiní, není nic jednoduššího, než je hodit do pračky. Na co všechno je třeba myslet při rekonstrukci koupelny?

Na cestách do nich dáte použité pleny

Maminky, které dávají přednost látkovým plenám před jednorázovými, si nemohou vynachválit ani nepromokavé ekologické sáčky na použité plenky. Hodí se hlavně na cesty a pochopitelně se dají vyprat. Co funguje na fleky? Nejlepší je žlučové mýdlo, pomoci ale mohou i další domácí ingredience - citron nebo jedlá soda.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v okolí

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Zavřít reklamu