Jak a v čem prát záclony, aby byly stále zářivě bílé
Že jsou záclony velkým lapačem prachu, ví asi každý. Přesto si jimi rádi zdobíme místnosti. Postarají se o útulno a zabrání tomu, aby prach ulpíval na žaluziích. Většinou bývají investicí na několik let a nezřídka vydrží na oknech i celá desetiletí. V některých rodinách se dokonce dědí. Desítky let existence se na nich totiž neprojeví.
Připadá vám to absurdní? Nemusí. Záleží totiž na tom, jak se o záclony staráme. Vzhledem k tomu, že je dáváme do pračky jednou za několik měsíců až půl roku, se zdaleka neopotřebují ani tolik, co sezonní oblečení. Stačí však malá chyba a mohou být na odpis už za půl roku. Víte, jak se správně o záclony starat? Poradíme vám.
Co udělat ještě před praním
Záclony sundávejte z oken až těsně před tím, než se je chystáte vyprat. Než je hodíte do bubnu pračky, ještě z nich venku vyklepte přebytečný prach.
Jak záclony prát
Záclony můžete prát ručně, nebo v pračce, a to vždy v závislosti na tom, s jakým materiálem máte co do činění. Čím je záclona jemnější, tím šetrnější údržbu vyžaduje. Při ručním praní záclonu jemně mačkejte a uvolňujte špínu, přehnané kroucení je zbytečné. Máchejte ji v čisté vlažné vodě a následně neždímejte, ale nechte okapat.
Pro praní v pračce je vždy rozhodující etiketa, ale obecně platí, že byste záclony neměli prát na vyšší teplotu než je 40 stupňů Celsia. Některé snesou dokonce jenom třicítku. Zvolte vždy program na jemné prádlo s předpírkou, případně speciální program na záclony s jemným odstředěním. Navolte co nejnižší otáčky a opět vynechte ždímání. Záclony vkládejte do pračky složené, zabráníte tak jejich roztržení. Dobrou variantou jsou také prací sáčky.
Jaký prací prostředek zvolit
V drogerii seženete speciální prášek nebo gel na záclony, který se doporučuje přidat do zásobníku společně s bělicím prostředkem na záclony. Je dobré jej používat už od samého začátku, protože je prevencí proti zašednutí. Prát můžete také s aviváží určenou pro záclony, která má antistatické účinky.
Co se zašedlou záclonou
Záclony, o kterých už se rozhodně nedá říct, že by byly zářivě bílé, je dobré před praním alespoň na několik hodin namočit. Vystačíte si s obyčejnou solí, kterou rozmícháte ve vodě, do níž záclony vložíte – stačí několik polévkových lžic. Vyzkoušet můžete i speciální sůl pro čištění záclon, která je spolehlivým pomocníkem. Zajímavým tipem je i kapka modrého inkoustu přidaná do vody, která údajně zašedlé záclony úplně rozzáří. Ušpinili jste si boty nebo oblečení od trávy? Se skvrnami si hravě poradí tito domácí pomocníci.
Jak záclony žehlit a věšet
Nejlepší je věšet záclony hned po vyprání, když jsou ještě vlhké a hezky se natáhnou. Pokud se záclona skrčí, můžete ji přežehlit, ale na nejnižší teplotu. Pomoci si můžete vodou, kterou nalijete do rozprašovače na květiny.
Jak záclony naaranžovat
Pravidelného vlnění docílíte buď pravidelnými ručními záhyby nebo použitím řasicí pásky. Moderní metodu nabízí systém vln wave, díky němuž se tkanina jemně zvlní od stropu až k podlaze.