Máte žaluzie plné fleků a špíny? Díky těmto tipům si jejich čištění můžete výrazně usnadnit

Tipy a inspirace 18. srpna 2019 | 13:59 — Marie Drahá
Do čištění žaluzií se pouští většina lidí dvakrát třikrát do roka. Brát do ruky jednu lamelu po druhé je totiž práce na půl dne. Rádi byste si tuto neoblíbenou činnost trochu ulehčili? Rada je snadná: chce to pravidelnost a chytré pomocníky.
Dalších 5 fotografií v galerii
Usnadnit si práci znamená především ušetřit čas / Internet

Žaluzie jsou ohromným lapačem prachu, své o tom ví především alergici. Zbavit je veškeré špíny a nečistot však může dát pořádně zabrat. Obzvlášť, pokud jim věnujete péči jednou za několik měsíců. To pak nezbývá nic jiného, než čistit každou lamelu zvlášť, což je proces poměrně zdlouhavý.

Nedopusťte, aby se prach zažral

Zkuste si dát předsevzetí, že zbavíte žaluzie prachu každých čtrnáct dní, a máte z poloviny vyhráno. Prach se do nich totiž nestihne zažrat, takže na ně stačí vzít obyčejnou prachovku nebo ještě lépe ruční vysavač. Jestli jej doma nemáte, nevadí. Dobře vám poslouží i klasický vysavač s malým nástavcem a štětinkami určenými na čalouněný nábytek. Dobrou volbou je pak také švédská utěrka, někdo si pomáhá i starší ponožkou.

Bez kvalitního hadříku se neobejdete

S tzv. suchým čištěním si vystačíte ve všech místnostech kromě té, kde se vaří. V kuchyni se totiž na žaluziích usazuje kromě prachu také mastnota, s níž si vysavač nebo suchý hadřík neporadí. Tady už se ani při pravidelnějším čištění bez vody neobejdete. Nejčastějším řešením je sklopit žaluzie na jednu stranu a plošně je omýt vlhkým hadrem odshora dolů, totéž pak zopakovat na opačné straně. Nešetřete však na hadříku a pořiďte si ten z mikrovlákna, který nezanechává šmouhy a dobře absorbuje prach a špínu. Vyplatí se také použít odmašťovací přípravek, jenž vyčistí a současně odpuzuje nečistoty. Anebo osvědčený ocet.

Poslouží i starší ponožka a rukavice

Nečistoty, které se usazují při krajích lamel, pochopitelně tímto způsobem dolů nedostanete. Pokud se nesmíříte s tím, že na nich zůstanou, musíte se pustit do důkladnějšího čištění. I pro mokrou variantu si někteří oblíbili bavlněné rukavice. Prsty totiž použijete jako čističe. Podobně poslouží už zmíněná savá ponožka, kterou si navléknete na ruce, a která nezanechává chloupky.

Kartáčky ani kleště nejsou drahé

Stejným způsobem fungují i speciální kartáčky s měkkou vrstvou. Jejich výhodou je, že dokážou čistit klidně pět lamel najednou, čímž si práci výrazně urychlíte. Jestli dáváte přednost důkladnějšímu postupu, můžete si pořídit pouze dvoulamelové, které pracují jako kleště. Sami s nimi ovládáte sílu stisku - chce to jen trochu cviku. A nejde přitom o nic drahého. Speciální kartáče nebo kleště seženete běžně v domácích potřebách za pár desítek až stovek korun.

S párou raději opatrně

Chystáte se vyzkoušet parní čističe? Pozor, abyste si žaluzie nezničili. Vysoká teplota totiž může některé materiály poškodit a lamely se tak mohou začít kroutit. Nehledě na to, že si stékající párou zaděláváte doma na pořádnou spoušť. To už je lepší žaluzie odmontovat a osprchovat ve vaně nebo na zahradě.

Precizní čištění zajistí ultrazvuk

Jestli toužíte opravdu pro precizním čištění, můžete si nechat žaluzie vyčistit profesionály. Odborníci to stihnou během jediného dne a berou si sazbu za metr čtvereční. Určitě se vyplatí pozvat úklidovou firmu například do hodně vysokých míst, kam se hůř dostáváte. Některé už běžně používají k čištění ultrazvuk. To znamená, že ponoří žaluzie do vodní lázně a pomocí ultrazvuku v ní vytvoří takové množství bublinek, které špínu odloupnou. Tento druh čištění patří pochopitelně mezi nejdražší. Jak a v čem prát záclony, aby byly stále zářivě bílé, se dočtete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili záhadnou planetu. Je stará jako sám vesmír

Dopřejte svému králíčkovi tu správnou stravu

Několik tipů, jak v zimě pečovat o semišové boty. Vydrží...

Obyčejná lana i provazy dokáží interiéru dodat šmrnc....

Ušetřete peníze za nákup nových pokojovek. Jednoduše si je...

I pes může v zimě nastydnout. Naučte se nemoc poznat a...

Vyrobte si s vašimi dětmi domácí vodové barvy

Zavřít reklamu