Zatuchá vám ve skříni povlečení? Může za to nepatrná chyba

Tipy a inspirace 17. září 2019 | 18:26 — Marie Drahá
Chystáte se vyměnit ložní prádlo, sáhnete do skříně pro nové a ejhle: rozhodně nevoní po levanduli, kterou obsahuje váš gel na praní. Naopak je lehce cítit zatuchlinou. Stává se vám to někdy? Zřejmě děláte chybu při skladování povlečení. Poradíme vám, čeho se vyvarovat.
Další 3 fotografie v galerii
Vůni čerstvě opraného povlečení miluje snad každý / Internet

Není nic příjemnějšího, než si večer lehnout do čerstvě povlečených peřin. Tím spíš, pokud jsme prádlo ten den oprané svěsili z venkovní šňůry. Moc často však takovou příležitost nemáme. Při výměně ložního povlečení saháme nejčastěji do zásob, které jsou na svém místě i několik měsíců.

Nemusí se však stát pravidlem, že uložené povlečení házíme znovu do pračky, abychom si mohli večer lehnout do voňavého. Stačí se vyhnout následujícím prohřeškům.

Vlhké do skříně

Necháváte ložní prádlo pořádně proschnout na sluníčku a pak jej jednoduše složíte a uložíte do skříně? Pak vám zřejmě zatuchlinou nesmrdí. Nejhorší, co můžeme pro prádlo udělat, je totiž skladovat jej vlhké. A to se stává zejména v případě, že povlečení pečlivě žehlíme napařovačkou a okamžitě ukládáme. Před uskladněním jej rozložte a nechte pořádně vyschnout.

Nedostatek vzduchu

Příčinou zatuchlého prádla může být i skutečnost, že jej ukládáte do uzavřených skříní, které hodně těsní. Nedostatečná výměna vzduchu se na něm podepíše. Na běžném oblečení to tolik nepoznáte, protože jej měníte a perete častěji. Skříň s povlečením budete muset častěji otvírat a nechat větrat.

Vlhkost nebo plísně v bytě

Nadměrné sucho v bytě našemu zdraví neprospívá, nebezpečná je ale také přílišná vlhkost, která způsobuje vznik plísní. I ta může být důvodem vlhnoucího a zatuchající prádla v komodách. Zkuste prověřit těsnost oken i skutečnost, zda vám nepromrzají stěny. Ideálně si pořiďte čističku vzduchu, které se postará o přirozené klima v bytě.

Znečištěný filtr pračky

Kdy jste naposledy čistili filtr pračky? Je-li znečištěný, může se podepsat na výsledném praní prádla. Filtr se většinou nachází na přední straně spotřebiče vpravo dole. Stačí odejmout kryt a pod horkou tekoucí vodou z něj odstranit veškeré nečistoty. Obyčejně to stačí provést dvakrát ročně, pokud ale perete denně, propláchněte filtr klidně jednou za dva nebo za tři měsíce.

Tipy pro skladování ložního prádla

Nejpraktičtější je skladovat ložní prádlo v ložnici, kde jej máte hezky po ruce. Hledáte často jednotlivé druhy polštářů a peřin? Buď je ukládejte rovnou k sobě nebo použijte jeden z polštářů jako úložný vak. Při povlékání máte jistotu, že zbytek sady je uvnitř. Je vaše prádlo zašedlé? Nekupujte drahá bělidla a sáhněte do spíže.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu