Topíte v kamnech a bojujete s kouřem? Tipy, jak mu předejít a rychle se ho zbavit

Tipy a inspirace 06. října 2019 | 19:07 — Marie Drahá
Sychravé počasí donutilo začít řadu lidí přitápět. Místo plynu dáváme často přednost kamnům či krbu, které příjemně ovlaží dům, dokud teploty nespadnou pod nulu. Ruku v ruce s nimi však jde často nepříjemný dým. Jak se mu vyhnout a jak jej z bytu co nejrychleji odstranit?
Další 3 fotografie v galerii
Dvířka od kamen je lepší otevírat postupně / Internet

Příčinou nežádoucího kouře z krbu nebo kamen může být fakt, že dvířka špatně těsní. Stejně tak ale může být důvodem ucpaný komín nebo nedostatečný přívod čerstvého vzduchu. Další možností je příliš nízký či úzký komín v poměru k velikosti vašeho krbu či nepravidelné provětrávání místnosti, v níž připalujete. Dost možná ale děláte chybu sami, a to nevhodným způsobem přitápění.

Častým důvodem je vlhké dřevo

Špatné návyky jsou vůbec nejčastější příčinou kouře v domě. Základem je přitom vždy výběr dřeva, ideální je suché listnaté. Právě vlhké dříví způsobuje skutečnost, že krb začne čoudit. Kromě toho, že budete mít plný dům nepříjemného zápachu, vám zhorší tah a postupně zanese komín. Mokré dřevo je tedy nejdřív nutné nechat důkladně proschnout.

Dvířka otevírejte postupně

Kouř do místnosti často uniká také při přikládání. Tady se nabízí několik jednoduchých rad. Pokud má krb komínovou klapku, otevřete ji a stejně tak všechny přívody vzduchu. Dvířka nejdříve otevřete na kousíček, chvilku vyčkejte a potom je otevřete celé. Přisajete tím vzduch a zvýšíte tah komína. Potom přiložte, dvířka zavřete a znovu nastavte přívody vzduchu včetně komínové klapky.

První pomoc je větrání a ventilátory

Pokud se přesto někdy stane, že se dým dostane do místností, pootvírejte co nejvíce oken, abyste důkladně vyvětrali a vyměnili kouř za čerstvý vzduch. Vyplatí se zapnout větřáky nebo ventilátory. Kdo má, může zapnout i čističku vzduchu.

Se zápachem pomůže káva i uhlí

Vyzkoušet můžete i několik babských rad, které vás pomohou zbavit se zápachu v domě. První z nich je destilovaný ocet, jehož roztokem můžete přetřít nábytek, stěny a další povrchy. Desky s octem můžete také rozmístit po domě, měl by do sebe natáhnout nepříjemný smrad. V tomto případě je ale lépe mít okna pozavíraná. Podobně funguje jedlá soda nebo aktivní uhlí. Rychlým řešením je také mletá káva, která navíc místnosti postupně příjemně provoní. Zatuchá vám ve skříni povlečení? Může za to nepatrná chyba, dozvíte se zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Futuristický elektromobil IONIQ 5 přijíždí ve sportovní verzi N Line

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu