Jaké živé květy se nejvíce hodí na slavnostní štědrovečerní tabuli

Tipy a inspirace 22. prosince 2019 | 10:52 — Marie Drahá
Jestli vám po letech dochází fantazie, jak dozdobit štědrovečerní tabuli, nezapomeňte se ještě před Štědrým dnem stavit v květinářství. Živé květy jsou dominantní dekorací, takže snesou docela jednoduché stolování. Jednoduše se postarají o velký efekt bez velké námahy.
Dalších 6 fotografií v galerii
Snad v žádné domácnosti nechybí vánoční hvězda. / Archiv

Snad v žádné domácnosti nechybí vánoční hvězda. Dá se pořídit v různých barvách, od krémové a růžové až po červenou. Právě ta bývá v rodinách k vidění nejčastěji, červená je totiž barvou Vánoc. Koupě vánoční hvězdy se u nás stalo jakousi tradicí, dozdobí leckterý vánoční interiér. Někdo však neváhá a postaví ji rovnou na slavnostní tabuli. A nelituje.

Kaktus je nenáročná klasika

Krásnou dekorací je také vánoční kaktus. Jeho poupata se dají sehnat před Vánocemi v bílé, růžové, červené i žluté barvě. Kaktus není nijak náročný na pěstování a s trochou štěstí vám vydrží několik dalších let – to když si jeho kvetení načasujete přesně na další Vánoce. Jedná se o dekoraci líbivou a přitom tradiční.

Stále je v módě orchidej

Kromě klasiky však sluší vánočnímu stolu i další druhy květin. Oblíbená je v posledních letech orchidej. Spíš než samostatně stojící rostlina v květináči se lépe vyjímá v kombinaci se svíčkou a dalšími dekoracemi, které spolu tvoří vánoční svícen. Pokud však máte velký stůl a menší rostlinky, klidně jich postavte několik vedle sebe a dozdobte vlnou či umělými sněhovými kuličkami.

Velkým oblíbencem je brambořík

Sice mu teplo příliš nesvědčí, ale na vánočním stole bývá k vidění poměrně často. Jeho poupata spolehlivě vykvetou, vybírat lze opět z celé řady druhů i barev. Jestli chcete, aby vám na stole vydržel déle, ptejte se po minibramboříku, který snáší teplý vzduch o něco lépe.

Parádu udělá dlouhotrvající vřes

Zdobíte si na podzim okenní parapety? Pak jistě nezapomínáte na růžový nebo fialkově zbarvený vřes, který venku vydrží od podzimu až do jara. Velmi působivě vypadá i v interiéru, dozdobit s ním můžete také štědrovečerní tabuli. Vsaďte na shluk několika květináčů klidně v různých barevných kombinacích a převázaných slavnostní stužkou.

Buďte originální, dejte si do vázy zelí

Zajímavě a originálně vypadá v interiéru okrasné zelí. Zatímco v truhlíku trčela jen hlávka, na slavnostní stůl si jej můžete pořídit včetně stonku a vložit do vázy. Vyžaduje častou výměnu vody, ale za tu parádu stojí. Okrasné zelí zkrášlí jednoduchou, ale i honosnější tabuli. Dá se kombinovat prakticky s čímkoliv.

Chryzantémy vám dlouho vydrží

Dobrým tipem jsou i chryzantémy, které se dají sehnat v různých barvách a vydrží opravdu dlouho. Období, kdy měly tyto květy nelichotivý přívlastek coby hřbitovní, naštěstí pominulo. V kombinaci s dalšími druhy živých květin vypadají chryzantémy skvěle, určitě se jich nebojte.

Náš tip

Nesmíme zapomenout ani na lilie, které mají celou řadu příznivců a na vánočním stole vypadají luxusně. Stejně tak kaly, které jsou aktuálně k vidění na každém rohu. Pokud si je pořídíte v květináči, máte navíc šanci, že o jejich krásu nepřijdete už do dvou týdnů. Dále čtěte: Jak zatočit s mastnotou i zaschlými nečistotami po Vánocích? Stačí tři ingredience.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu