Nestelte postel hned po ránu. Roztočům tím jenom nahráváte
Důvod, proč nestlat peřiny a polštáře ihned po probuzení, je zcela zřejmý. Jsou ještě teplé a vlhké. Během noci totiž dokáže lidské tělo vyprodukovat až litr potu. Podušky i přikrývky je proto třeba nejdřív pořádně vyvětrat.
Zima je pro to ideálním obdobím. Hned po ránu v ložnici otevřete okno dokořán a peřiny pořádně vytřepejte a pokud možno i vyvětrejte. Krom toho, že z nich vyženete roztoče, zamezíte možnému vzniku plísní. Jestli nemáte možnost denně peřiny vystavit mrazivému počasí, pak zkuste místnost, kde spíte, alespoň dvakrát denně pořádně vyvětrat.
Podobně postupujte i v létě. Byť si roztoči ve vyhřáté posteli doslova libují, slunce rádi nemají. V teplém počasí je ovšem vhodnější nechat lůžkoviny na vzduchu, místnost se totiž hůř větrá. Jestli po ránu spěcháte do práce, pak větrejte tak, aby do pokoje nepronikaly sluneční paprsky, které by teplotu uvnitř místnosti ještě zvýšily.
Větrat, větrat, větrat
V obou případech se vyvarujte pravidelného zastýlání a přehozů na postel. Roztočům jen nahrávají. Když budete lůžkoviny pravidelně vytřepávat a obydlí větrat, můžete do nich večer uléhat s dobrým pocitem. Pokud jste zvyklí schovávat peřiny denně do peřiňáku, pak to udělejte až v okamžiku, kdy je zbavíte vlhkosti.
Polštáře a přikrývky je nutné pravidelně prát. Povlečení jim sice zajistí ochranu, ale pot se vsakuje také do nich. Peřiny se doporučuje prát minimálně dvakrát do roka, polštáře častěji. Interval praní ale může být individuální. Zvolte takový, který odpovídá vašim potřebám a zamezí tomu, aby se v lůžku dařilo škůdcům. Dále čtěte: Jak šetrně vyprat péřovou bundu nebo polštáře?