Dodržování hygieny je v těchto dnech klíčové. V domácnosti pomůže i ocet, k dezinfekci se používá už staletí

Tipy a inspirace 11. března 2020 | 17:23 — Anna Novotná
Bohužel i Česká republika patří mezi státy, kde se objevil nový typ zákeřného koronaviru. Odborníci se shodují, že by lidé především měli dodržovat základní hygienická pravidla. Tedy důkladně si mýt ruce, v ideálním případě používat i alkoholovou dezinfekci. Na pomoc v domácnosti existuje řada dezinfekčních prostředků, které jsou ale v mnoha obchodech vyprodány. Při čištění domácnosti vám může být v těchto dnech nápomocný ocet.
Další 4 fotografie v galerii
Jablečný ocet využijete při úklidu / Shutterstock

Jablečný ocet využijete nejen při péči o své tělo, skvělé výsledky budete mít i během úklidu domácnosti. A jak tedy můžete jablečný ocet doma využít?

V kuchyni

Směs jednoho dílu vody a jednoho dílu jablečného octa vytvoří působivý čistič odstraňující bakterie, který můžete využít v celé kuchyni. Použijte jej na vydrhnutí linky, mikrovlnky a podobně. Protože je ocet ve směsi naředěný, nemusíte se bát, že by kyselina poškodila některé povrchy nebo zmatnila jejich lesk.

Když přidáte čtvrt hrnku jablečného octa do cyklu myčky na nádobí, odstraníte skvrny z šálků na kávu, skleniček na víno a podobných věcí. Když ho přidáte ještě trošku více, vyčistíte myčku a zbavíte ji zápachu.

V koupelně

Bojujte s plísní v koupelně. Podle toho, jak závažný problém máte, použijte buď samotný jablečný ocet nebo jej trochu nařeďte vodou. Pokud chcete, aby vana po čištění hezky voněla, můžete do směsi přidat pár kapek esenciálního oleje.

Poradí si i s ucpaným odtokem. Nejdříve do něj nasypte půl hrnečku jedlé sody, potom dovnitř vlijte jablečný ocet a nakonec přidejte šálek horké vody. Asi po patnácti minutách všechno ještě jednou spláchněte horkou vodou.

V obývacím pokoji

Dlouhé zimní večery mohou svádět k zapálení svíček pro zútulnění atmosféry a vosk může snadno přetéct a zašpinit nábytek. Když ztuhne, můžete jej seškrábat třeba kreditní kartou. Trocha naředěného jablečného octa odstraní zbytek. Stejně dobře si ocet poradí i s kroužky, které zůstanou na stole, když nepoužíváte podtácky.

Když se vám povede něco vylít na koberec, nasypte do octa několik lžiček soli a vetřete vzniklou kaši do skvrny předtím, než to všechno vysajete. 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu