Jak si vyrobit vlastní dezinfekci na povrchy v domácnosti. Bez toxinů a stoprocentně účinnou

Tipy a inspirace 28. března 2020 | 10:42 — Marie Drahá
Kliky u dveří, madla od ledničky, kuchyňské úchytky i venkovní zvonek. Právě na těchto místech se podle průzkumů usazuje nejvíc nečistot a bakterií v domácnosti. Jak je účinně zlikvidovat? Pomůže dezinfekce, kterou si zvládnete vyrobit sami jen z několika ingrediencí.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kliky u dveří patří mezi největší ohniska virů a bakterií / Internet

Důkladná hygiena domácnosti je v době řádění pandemie nezbytná. Myslet bychom měli především na místa, na nichž nejčastěji ulpívají ruce všech členů domácnosti i případných hostů. Ale i taková počítačová klávesnice je kapitola sama o sobě. Jenom voda nestačí. Chce to účinné čistidlo.

Výroba zabere jen pár minut

V drogerii můžete sáhnout po antibakteriálních ubrouscích nebo speciálních srejích na povrchy v domácnosti. Často jsou však plné chemie, navíc není tak jisté, že je v době, kdy je po nich velká sháňka, zrovna seženete. Není nic jednoduššího, než si vyrobit dezinfekci vlastní. Zabere to jen pár minut.

Jak je známo, s viry, bakteriemi a plísněmi si nejlépe poradí alkohol. Při výrobě dezinfekce domácnosti se proto často používá vodka. Pokud ale chcete, aby byla skutečně účinná, musí mít alkohol minimální koncentraci 60 %. Nejúčinnější variantou je samozřejmě čistý líh, například etanol, který nabízejí drogerie a používá se i na výrobu antibakteriálního gelu na ruce.

Budete potřebovat

2/3 šálku alkoholu
½ šálku bílého destilovaného octa
¾ šálku převařené vody
30 kapek esenciálního oleje (tea tree, citronová tráva, levandule, hřebíček)

Postup

Připravte si rozprašovač, do nějž nalijte alkohol, ocet a destilovanou či převařenou vodu. Přidejte libovolný esenciální olej, přičemž na výrobu dezinfekce se výborně hodí například tea tree, který rovnou čistí a dezinfikuje vzduch. Čisticí účinky mají však i další zmíněné vůně. Lahvičku s jednotlivými ingrediencemi protřepte a dezinfekce je připravena k použití. Doma vyrobené čistidlo zbaví vaši domácnost veškerých nečistot, navíc ji krásně provoní. Na rozdíl od některých komerčních přípravků není toxické.

Ještě rychlejší alternativu získáte smícháním 3% roztoku peroxidu vodíku s několika kapkami esenciálního oleje. Stačí obojí nalít do tmavší lahvičky, která nepropouští světlo, a pořádně protřepat. Tuto dezinfekci můžete použít kdekoliv v domácnosti a stejně tak na ruce. Dále čtěte: Nezapomeňte při úklidu kuchyně ani na mikrovlnku. Práci vám usnadní domácí pomocníci.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci díky speciálnímu přístroji objevili obří řeku ukrytou desítky tisíc let pod povrchem Antarktidy

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu