Jak si vyrobit vlastní dezinfekci na povrchy v domácnosti. Bez toxinů a stoprocentně účinnou

Tipy a inspirace 28. března 2020 | 10:42 — Marie Drahá
Kliky u dveří, madla od ledničky, kuchyňské úchytky i venkovní zvonek. Právě na těchto místech se podle průzkumů usazuje nejvíc nečistot a bakterií v domácnosti. Jak je účinně zlikvidovat? Pomůže dezinfekce, kterou si zvládnete vyrobit sami jen z několika ingrediencí.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kliky u dveří patří mezi největší ohniska virů a bakterií / Internet

Důkladná hygiena domácnosti je v době řádění pandemie nezbytná. Myslet bychom měli především na místa, na nichž nejčastěji ulpívají ruce všech členů domácnosti i případných hostů. Ale i taková počítačová klávesnice je kapitola sama o sobě. Jenom voda nestačí. Chce to účinné čistidlo.

Výroba zabere jen pár minut

V drogerii můžete sáhnout po antibakteriálních ubrouscích nebo speciálních srejích na povrchy v domácnosti. Často jsou však plné chemie, navíc není tak jisté, že je v době, kdy je po nich velká sháňka, zrovna seženete. Není nic jednoduššího, než si vyrobit dezinfekci vlastní. Zabere to jen pár minut.

Jak je známo, s viry, bakteriemi a plísněmi si nejlépe poradí alkohol. Při výrobě dezinfekce domácnosti se proto často používá vodka. Pokud ale chcete, aby byla skutečně účinná, musí mít alkohol minimální koncentraci 60 %. Nejúčinnější variantou je samozřejmě čistý líh, například etanol, který nabízejí drogerie a používá se i na výrobu antibakteriálního gelu na ruce.

Budete potřebovat

2/3 šálku alkoholu
½ šálku bílého destilovaného octa
¾ šálku převařené vody
30 kapek esenciálního oleje (tea tree, citronová tráva, levandule, hřebíček)

Postup

Připravte si rozprašovač, do nějž nalijte alkohol, ocet a destilovanou či převařenou vodu. Přidejte libovolný esenciální olej, přičemž na výrobu dezinfekce se výborně hodí například tea tree, který rovnou čistí a dezinfikuje vzduch. Čisticí účinky mají však i další zmíněné vůně. Lahvičku s jednotlivými ingrediencemi protřepte a dezinfekce je připravena k použití. Doma vyrobené čistidlo zbaví vaši domácnost veškerých nečistot, navíc ji krásně provoní. Na rozdíl od některých komerčních přípravků není toxické.

Ještě rychlejší alternativu získáte smícháním 3% roztoku peroxidu vodíku s několika kapkami esenciálního oleje. Stačí obojí nalít do tmavší lahvičky, která nepropouští světlo, a pořádně protřepat. Tuto dezinfekci můžete použít kdekoliv v domácnosti a stejně tak na ruce. Dále čtěte: Nezapomeňte při úklidu kuchyně ani na mikrovlnku. Práci vám usnadní domácí pomocníci.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu