Jednoduchý návod, jak vyčistit nádobí od zaschlé mastnoty i černých skvrn

Tipy a inspirace 15. května 2020 | 11:11 — Marie Drahá
Zaschlý tuk, černé skvrny a připálené zbytky na pánvích nedělají naší kuchyni zrovna dobrou vizitku. Přemýšlíte, jak se nevzhledné špíny zbavit rychle a bez drhnutí? Osvědčení domácí pomocníci vás nezklamou.
Další 4 fotografie v galerii
Díky několika fíglům si můžete čištění špinavého nádobí výrazně usnadnit / Internet

Při čistění domácnosti sahají lidé stále častěji po domácích ingrediencích. Ve srovnání s drogistickými přípravky jsou levnější, a především nádobí, které přichází do styku s jídlem, se s nimi dá vyčistit bez zbytečné chemie. Ocet, soda bikarbona i sůl jsou navíc stále po ruce.

Na připáleniny ocet, sodu nebo sůl

I dobré kuchařce se čas od času podaří připálit jídlo. Stala se vám drobná nehoda a už se vidíte, jak trávíte poobědní siestu u dřezu s drátěnkou v ruce? Čas je drahý, jděte na to chytře. Horkou vodu zkombinujte s octem, jedlou sodou nebo hrubozrnnou solí, nalijte do připáleného hrnce nebo pánve, nechte projít varem a houbičkou nádobí dočistěte. Pro ještě lepší účinek lze ocet zkombinovat se sodou, sůl s citronovou šťávou nebo s práškem na praní.

Zbytků připálenin se zbavíte i tak, že nalijete do horké nádoby kolu a necháte působit. Podobně zafungují také šumivé tablety proti kocovině rozpuštěné v horké vodě. Jestli vás trápí skvrny na dně kastrolu, vezměte si na pomoc kečup. Pouhá čtvrthodinka stačí k tomu, aby nádobí oživil.

Připečený plech vyčistí peroxid vodíku

Ani připálený plech od sušenek ve vás nemusí budit hrůzu. Soda v kombinaci s peroxidem vodíku dokáže hotové zázraky. Dřív, než si půjdete udělat kávu, připečený plech posypte sodou a přidejte pár kapek peroxidu. Poté znovu zasypte sodou. Po půlhodince jednoduše odstraníte zbytky houbičkou na nádobí.

Speciální kategorií jsou plechy na pečení, na kterých se podepsal zub času. Dříve, než je vyhodíte, smíchejte tekuté mýdlo s jedlou sodou a pomocí kartáčku z něj nevzhledné fleky krouživým pohybem likvidujte. Směs nechte půl hodinku působit, a potom kouskem alobalu nečistoty seškrábněte.

Jádrové mýdlo a lepidlo na staré hrnce

Jak dosáhnout toho, aby staré hrnce vypadaly jako nové? Kromě osvědčených pomocníků si se skvrnami uvnitř i vně lehce poradí kyselina citronová rozmíchaná v horké vodě. I nádobí, které je opravdu ve špatném stavu, lze pak vyčistit pomocí jádrového mýdla a PVA lepidla. Jednu lžíci lepidla smíchejte s polovinou nastrouhaného mýdla a čtyřmi litry vody. Směs vařte v hrnci, případně ve větší nádobě, do níž znečištěný kastrol postavíte. Vyzkoušejte tento fígl, který funguje i na těžké litinové hrnce. Budete příjemně překvapeni. Dále čtěte: Jak vyčistit špinavý či zašlý koberec. S většinou skvrn si poradí prostředky, které máte doma.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

Zdánlivá maličkost, díky které se v horkých dnech vyspíte...

Chraňte se proti klíšťatům i bez chemických repelentů....

I na suché a rozpálené zahradě se může dařit květinám....

Na trampolíně si užijí zábavu děti i dospělí. Při jejím...

Zajímavý dekorační prvek do bytu vás nemusí stát ani...

Jestli vám po každém dešti stojí voda v garáži, je nutné...

Zavřít reklamu