Jak vyčistit zaneřáděný gril během několika minut

Tipy a inspirace 21. května 2020 | 10:45 — Marie Drahá
Grilovací sezona začala. Požitek z chutného steaku nebo křupavé zeleniny s sebou však nese péči o gril. Chcete si jeho údržbu co nejvíc zjednodušit? Stačí se vybavit dobrým kartáčem a vyzkoušet některou z osvědčených babských rad.
Další 3 fotografie v galerii
Pravidelná údržba výrazně usnadní starost o gril / Internet

Pohled na černý rošt obalený tuky a přischlými kousky masa není zrovna velkým lákadlem. Mohou se navíc stát zdrojem nebezpečných bakterií, pokud se na něj rozhodnete položit nový plátek masa. O gastronomickém zážitku nemůže být ani řeč. Nehledě na to, že připečené maso může snadno vzplanout a rošt časem zrezivět. Přestože čištění grilu nepatří mezi oblíbené činnosti, máme pro vás několik tipů, jak to zvládnout rychle a s uspokojivým výsledkem.

S chemií se musí opatrně

Je rozdíl, zda čistíte gril po několika měsících, týdnech nebo jen několika hodinách po grilování. Čím častěji údržbu provádíte, tím rychleji totiž budete s prací hotovi. Použít můžete volně dostupné čističe na gril, které si s nečistotami poradí poměrně efektivně. Oblíbený se stal především odmašťovací sprej, který stačí na rošt nastříkat, nechat pár minut působit, dočistit kartáčem či hadrem a umýt.

Jakékoliv přípravky na chemické bázi je však nutné smýt z grilu opravdu dokonale, aby se v žádném případě nedostaly do kontaktu s jídlem. Ublížit mohou také pokožce a očím.

Ocet ani jedlá soda v boji s mastnotou nezklamou

Jestli se chemii vyhýbáte a chcete navíc ušetřit, vezměte na pomoc osvědčené domácí pomocníky. Ocet, jedlá soda i šťáva z citronu si poradí také s vaším grilem. Pastu z jedlé sody nanášejte na kartáč a krouživými pohyby čistěte mastnotu, která na roštu ulpěla. Smyjte a dočistěte hadrem namočeným v octu. Výsledek vás nezklame.

Čištění usnadní kávová sedlina i novinový papír

Stejně účinná je také kávová sedlina. Houbičkou ji naneste na vychladlý rošt, nechte působit a poté smyjte teplou vodou. Podobně zafunguje čerstvě uvařená káva, kterou mřížku polijete. Nečistoty půjdou rovněž snadněji dolů, pokud po vychladnutí zabalíte rošt do novin. Přes noc změknou, takže je následující den stačí umýt za pomocí některé z uvedených metod. Mnohdy postačí jen obyčejná mýdlová voda. Zůstalo na grilu několik míst, které je třeba vydrhnout? Kuličky vytvořené z alobalu to hravě zvládnou.

Bez čisticího kartáče ani ránu

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob čištění, práci vám výrazně usnadní kartáč na gril. Hodí se nejen na údržbu roštu, ale také dočištění vany na uhlí, případně nádoby, do níž stéká tuk. Vyrábí se v nejrůznějších velikostech a existuje řada různých modelů pro odlišné typy grilu. Pokud se vám nechce čistit gril po každém grilování, pořiďte si do zásoby několik grilovacích tácků, které na rošt položíte a po úpravě jídla jednoduše vyhodíte. Dále čtěte: Grilování v troubě není žádná věda. Výraznější aroma zajistí horkovzduch.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu