Prosvětlete tmavé prostory bez oken. Máme pro vás jednoduché řešení

Interier 26. prosince 2020 | 17:53 — Klára Sanders
I v tom nejsvětlejším domě existují tmavé prostory bez oken. Existuje ale řešení, jak i do takových prostor světlo dostat. Světlovod má podobu malého okna a vyřeší váš problém.
Další 2 fotografie v galerii
Světlovod má podobu malého okna / Depositphotos

Tmavé prostory bez oken jsou většinou předsíně, šatny, schodiště, chodby, ale i koupelny. V těchto místnosech se často používá světlo i přes den. Když ale zabudujete do střechy světlovod, přivedete pomocí něj do těchto zákoutí denní světlo. Tím ušetříte i za elektřinu!

K instalaci přizvěte specializovanou firmu

Světlovod se hodí například do nízkopodlažního domu nazvaný bungalov. Jeho střed je totiž odkázaný na umělé osvětlení. Vyplatí se ale i ve starších domech, kde je temné podkroví nebo vstupní hala.

Montáž světlovodu je rychlá, snadná a bezpečná. Nevyžaduje náročný zásah do střechy a nezastaví ani provoz domácnosti. Přesto je potřeba si k realizaci přizvat specializovanou firmu. Je totiž potřeba dbát na vodotěstnost střešního pláště a odborné napojení parotěsné fólie.

Světlovod přivede do tmavých prostor denní světlo

Světlovod přivádí dovnitř denní světlo skrz střechu. Kolik ho bude, závisí na počasí, ročním období, sklonu střechy, ale i na orientaci ke světovým stranám. Více osluněná část je na jih a jihozápad. Záleží ale také na délce tubusu, průměru světlovodu a v jaké výšce je umístěný.

Cesta světla nemusí být přímá, tubus je možné prodloužit koleny až do délky šesti metrů. Snižuje se tím však účinnost. Důležitá je i kvalita tubusu, a to konkrétně její vnitřní zrcadlová plocha. Povrch má mít silně reflexivní vrstvu a musí být dokonale hladký.

Lze zabudovat i LED žárovku

Světlovod má tři na sebe navazující části. Jednou z nich je kopule nebo čtvercový rám, pevný tubus a difuzér, který rozptyluje světlo do místnosti. Některé je možné dát do šikmé střechy, jiný typ je určený pro ploché střechy. Moderní typy v sobě mohou mít zabudovanou i LED žárovku, takže budou svítit i v noci. A pokud se vám osvědčí, můžete je použít třeba i do garáže. Psali jsme také: I z obyčejného lustru jde vytvořit designový kousek, který vám prosvítí domov

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které...

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s...

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Zavřít reklamu