Benátský štuk účinně ničí bakterie a plísně. Interiéru dodá nadčasovost

Interier 05. února 2021 | 09:36 — Marie Drahá
Nejlépe se vyjímá ve větších prostorách, v interiéru vypadá luxusně a dodává mu osobitý starobylý nádech. Zaujal vás mramor? Ozdobit si jím můžete i stěnu. Dekorativní stěrka, která je od pravého mramoru prakticky k nerozeznání, nabízí kromě nadčasového vzhledu celou řadu výhod.
Další 3 fotografie v galerii
Kromě dokonalého designu nabízí umělý mramor celou řadu výhod / Depositphotos

Malířská technika zvaná benátský štuk pochází z Itálie a její historie sahá až do 18. století. Od přírodního kamene se na první pohled liší pouze tím, že nemá spáry. Receptura využívá staré metody zpracování hašeného vápna, které se míchá s jemným mramorovým práškem, oleji či vosky a přírodními pigmenty. Výsledkem je hladký a lesklý povrch s mramorovým vzorem.

Benátský štuk se hodí na všechny typy povrchů – od betonu, cihly, omítky, dřeva až po sádrokarton. Je oblíbený zejména kvůli snadnému zpracování, přirozenému stínování, ale především prodyšnosti. Vápno totiž ze své podstaty ničí plísně i bakterie. Jedná se o ekologickou techniku dekorace stěn, tedy bez chemikálií, které by se uvolňovaly do vzduchu po řadu let.

Je omyvatelný a málo se špiní

Umělý mramor se hodí na krb, za kuchyňskou linku, do obývacího pokoje, ale také do koupelny. Benátský štuk je totiž omyvatelný a neulpívá na něm prach. Jeho hladký povrch se tedy dobře udržuje a málo špiní. Na rozdíl od klasického kamene či keramiky umožňuje kopírovat jakýkoliv tvar i rozměr podkladu. Nehodí se však na podlahy nebo do exteriéru.

Nanést na stěnu benátský štuk zvládne i amatér, ale pro kvalitní efekt je lepší přenechat tuto techniku odborníkovi. Podklad pro dekorativní stěrku musí být hladký a soudržný. Ve starších domech je lepší zpevnit podklad perlinkou a lepidlem. Stěrka se pak nanáší na stěnu v několika vrstvách. První se roztírá do několika směrů a vytváří tak reliéf, který se po zbroušení překryje barevnou vrstvou. Kompletní nános štuku se po zaschnutí leští speciálním ocelovým kartáčem. Dále čtěte: Podlahové trendy kopírují přírodu. In je vše, co vypadá staře a má patinu.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akce roku je opět tady. Na novém voze můžete v těchto dnech ušetřit až 200 tisíc

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu