Benátský štuk účinně ničí bakterie a plísně. Interiéru dodá nadčasovost

Interier 05. února 2021 | 09:36 — Marie Drahá
Nejlépe se vyjímá ve větších prostorách, v interiéru vypadá luxusně a dodává mu osobitý starobylý nádech. Zaujal vás mramor? Ozdobit si jím můžete i stěnu. Dekorativní stěrka, která je od pravého mramoru prakticky k nerozeznání, nabízí kromě nadčasového vzhledu celou řadu výhod.
Další 3 fotografie v galerii
Kromě dokonalého designu nabízí umělý mramor celou řadu výhod / Depositphotos

Malířská technika zvaná benátský štuk pochází z Itálie a její historie sahá až do 18. století. Od přírodního kamene se na první pohled liší pouze tím, že nemá spáry. Receptura využívá staré metody zpracování hašeného vápna, které se míchá s jemným mramorovým práškem, oleji či vosky a přírodními pigmenty. Výsledkem je hladký a lesklý povrch s mramorovým vzorem.

Benátský štuk se hodí na všechny typy povrchů – od betonu, cihly, omítky, dřeva až po sádrokarton. Je oblíbený zejména kvůli snadnému zpracování, přirozenému stínování, ale především prodyšnosti. Vápno totiž ze své podstaty ničí plísně i bakterie. Jedná se o ekologickou techniku dekorace stěn, tedy bez chemikálií, které by se uvolňovaly do vzduchu po řadu let.

Je omyvatelný a málo se špiní

Umělý mramor se hodí na krb, za kuchyňskou linku, do obývacího pokoje, ale také do koupelny. Benátský štuk je totiž omyvatelný a neulpívá na něm prach. Jeho hladký povrch se tedy dobře udržuje a málo špiní. Na rozdíl od klasického kamene či keramiky umožňuje kopírovat jakýkoliv tvar i rozměr podkladu. Nehodí se však na podlahy nebo do exteriéru.

Nanést na stěnu benátský štuk zvládne i amatér, ale pro kvalitní efekt je lepší přenechat tuto techniku odborníkovi. Podklad pro dekorativní stěrku musí být hladký a soudržný. Ve starších domech je lepší zpevnit podklad perlinkou a lepidlem. Stěrka se pak nanáší na stěnu v několika vrstvách. První se roztírá do několika směrů a vytváří tak reliéf, který se po zbroušení překryje barevnou vrstvou. Kompletní nános štuku se po zaschnutí leští speciálním ocelovým kartáčem. Dále čtěte: Podlahové trendy kopírují přírodu. In je vše, co vypadá staře a má patinu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu