Černý bez. Voňavá a krásná léčivka, která na zahradě odpuzuje hlodavce i hmyz

Exterier 05. června 2021 | 16:40 — Marie Drahá
Červen je ideálním obdobím pro sběr květů černého bezu. V létě si z nich připravíte lahodnou limonádu, v zimě pomohou s nachlazením i hleny. Využít je můžete i při výrobě domácí kosmetiky. Pokud si bez nasadíte na zahradě, šmahem se zbavíte hlodavců a otravného hmyzu.
Další 4 fotografie v galerii
Léčivé jsou květy, listy i plody černého bezu / Pixabay

Bez černý byl kdysi součástí mnoha zahrad a dvorků. Sazenice bezu totiž dostávaly nevěsty při svatbě, aby si je mohly vysadit a léčit neduhy svého muže. Bezu byly přisuzovány magické účinky. Obydlí prý chránil před bleskem i čarodějnicemi. Dnes je spíš k vidění volně v přírodě. Roste na lesních mýtinách, na mezích, u cest. Všude tam, kde je půda bohatá na živiny.

Bez hojí, léčí a pročišťuje

Na sběr květů černého bezu je ideální doba právě nyní. Bezové květy se sbírají za suchého a slunného počasí, nejlépe kolem poledne. Do přírody je nejlepší vyrazit s košíkem nebo plátěnou taškou, aby se bez nezapařil. Květy se suší v tenké vrstvě ve stínu a následně skladují v uzavíratelné dóze, kde vydrží až rok. Jejich léčivé vlastnosti jsou široké. V podobě bylinkového čaje čistí zahleněné průdušky, potlačují horečku i nachlazení, pomáhají při kašli nebo při chřipce. Podporují dokonce tvorbu mateřského mléka a jsou účinným doplňkem při léčbě parodontózy.

Černý bez se dá smažit v trojobalu, většina z něj ale vyrábí chutný sirup, který vydrží ve spíži až do další sezony. Na 40 květů je potřeba 1,5–2 kg cukru, 3 citrony a 80 g kyseliny citronové. Velmi chutná je také osvěžující bezová limonáda s okurkou. Černý bez se využívá k ošetření uhrovité pleti, vyrobíte z něj krém i pleťovou vodu. Plody černého bezu se pak hodí pro výrobu léčivého likéru nebo vína.

Opatřít se dá v přírodě

Jak černý bez pěstovat? Stačí si jej opatřit v přírodě. Kdykoliv si můžete vyrýt vzrostlejší semenáček a zasadit na zahradu. V létě jde bez snadno řízkovat a na podzim, jakmile v plodech dozrají semena, jdou i tyto zasadit do půdy. Při sázení však myslete na to, že keř černého bezu dosahuje výšky až sedm metrů a v požadované velikosti jej udržíte pouze pravidelným střihem. Pořídit si ale můžete také šlechtěné odrůdy, dokonce s netradičním zbarvením do růžova, které voní po citronech. Dále čtěte: Pampelišky, sedmikrásky, petrklíče. Léčivky, které se vyplatí sbírat.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bývalo jich více než třicet tisíc. Poslední telefonní budka byla odstraněna, čímž se uzavřela jedna dlouhá éra

Zdánlivá maličkost, díky které se v horkých dnech vyspíte...

Chraňte se proti klíšťatům i bez chemických repelentů....

I na suché a rozpálené zahradě se může dařit květinám....

Na trampolíně si užijí zábavu děti i dospělí. Při jejím...

Zajímavý dekorační prvek do bytu vás nemusí stát ani...

Jestli vám po každém dešti stojí voda v garáži, je nutné...

Zavřít reklamu