I zažrané špíny na digestoři se dá zbavit. Zkuste roztok ze sody a další tipy, díky kterým se u toho nenadřete

Kuchyně 05. února 2022 | 16:43 — Helena Malá
Digestoř patří v kuchyni mezi místa, která se nejvíce špiní. Mastné páry vytvářejí na jejím povrchu nepříjemnou vrstvu nečistot, se kterou pak při čištění svádíte velký boj. Existuje ale řešení, jak si tuto dřinu co nejvíce ulehčit.
Digestoř je třeba čistit alespoň jednou za měsíc / Depositphotos

Nebudeme si nic nalhávat, zamaštěná nažloutlá digestoř působí značně odpudivě. Pokud oddalujete její vyčištění jen proto, že se bojíte náročného drhnutí, máme pro vás dobrou zprávu. Zkuste osvědčené triky, které dokáží i se zažranou mastnou špínou zatočit raz dva.

Pozor na požár

Digestoř je třeba pravidelně čistit nejen proto, že špína vypadá hrozivě, ale zanesené filtry také způsobují menší účinnost a chod digestoře je podstatně hlučnější. Ale hlavně je třeba udržovat digestoř čistou z bezpečnostního důvodu. Tukové částice ve filtru se mohou vznítit (zvlášť nad plynovým sporákem) a hrozí, že kvůli špinavé digestoři vyhoříte. Proto je potřeba ji ideálně čistit jednou za měsíc, ale vždy záleží na jejím aktuálním stavu. 

Pomůže myčka

Nejvíce zanesené bývají filtry digestoře. Pára z vaření stoupající do digestoře obsahuje tukové částice, které má právě kovový tukový filtr zachytit, aby se nedostaly do motoru. Kovové tukové filtry jsou omyvatelné a nejsnadnější cesta, jak je umýt, je dát je do myčky. Můžete je také mýt v teplé vodě se saponátem. Po důkladném osušení vraťte filtr zpět na místo. Kovové tukové filtry vydrží po celou dobu životnosti digestoře. Kovový filtr myjte 1× do měsíce.

Roztok ze sody

Pokud myčku nemáte, nevadí. Existují i další metody, jak zanesené filtry vyčistit. Pomůže například roztok ze sody. Přibližně 60 g sody smíchejte s 10 kapkami čisticího prostředku na nádobí a horkou vodou. Tekutinu nalijte do většího lavoru, mřížku filtru namočte a nechejte působit asi 20 minut. Poté opláchněte čistou vodou a otřete do sucha. Pokud tato lázeň nepomůže, zkuste roztok přelít do většího hrnce a i s mřížkou chvilku povařte.

Jelen to jistí

Účinný je také mýdlový roztok. Na něj použijte buď obyčejné klasické mýdlo nebo ještě lépe jádrové (Jelen). Asi polovinu mýdla nastrouhejte na hrubo a smíchejte se dvěma až třemi litry vody. Opět si směs připravte ve větším hrnci. Vše povařte do úplného rozpuštění. Teprve pak do tekutiny vložte filtr a nechejte působit alespoň 30 minut. Po vytáhnutí ho opláchněte a osušte.

Síla citronu

Mřížku digestoře můžete vyčistit také pomocí citronu. Jednoduše mřížku potřete rozpůleným citronem. Dbejte na to, aby se šťáva dostala do každé skulinky. Pokud je mřížka špinavá jen mírně, stačí nechat působit 15 minut. Na silněji zaneřáděné mřížce nechejte citron působit třeba i přes noc. Poté opláchněte čistou vodou.

Zdroj: realestate.com, thekitchn.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu