Zahrada, jakou jste si vždy přáli – jak na to?

Je všeobecně známo, že péče o rostliny příznivě působí na lidskou psychiku. Rostliny prostor obohacují svým vzhledem a vůní. Mnozí si do svých zahrad vysazují ovocné stromy (jabloně, meruňky, broskve...), křovité ovocné druhy (ostružiny, maliny...), různé druhy zeleniny a bylinek, protože chtějí mít čerstvé plody na dosah ruky. Na terasách bytů stále častěji můžete vidět květináče s cherry rajčátky nebo nádoby, ve kterých roste bazalka a oregano.
Ať už se rozhodnete pro malou nebo velkou zahradu, s okrasnými nebo užitkovými rostlinami, několik praktických rad vám pomůže, aby vypadala dobře udržovaná a zářila ve své plné kráse:
Jak dosáhnout dokonalého trávníku?
Úhledný a pěstovaný trávník je ozdobou každého dvora. Aby však zelený „koberec“ vypadal dokonale, potřebuje vhodnou péči a pravidelné sečení. Sečení trávníku je činnost, kterou se optimálně zkracuje výška trávníku a jednotlivá stébla trávy se zarovnávají. Výška sečení a jeho frekvence závisí především na jednotlivých typech trávníku, na rychlosti růstu, počasí, podnebí a samozřejmě ročního období. Pro snadné a kvalitní sečení je také potřebná kvalitní sekačka. První sečení trávy se provádí na jaře, kdy začíná tráva růst. Trávník vyžaduje sečení během celého období růstu od jara až do podzimu. Když jde o optimální frekvenci sečení, běžný trávník u rodinného domu je obvykle třeba sekat jednou týdně, resp. jednou za 5 dní, okrasný trávník vyžaduje velmi časté sečení, i 2krát týdně.
Pokud nemáte čas sekat trávník a věnovat se jeho údržbě, na pomoc si můžete zavolat profesionály. Za sečení trávy, do 1000 m2, zaplatíte kolem 3 Kč/m2.
Aby trávník vypadal rovnoměrně, je třeba ho sekat v různých směrech, pomocí sekačky s dostatečně ostrými noži, nastavenými do výšky 3 až 4 cm nad zemí. Sečením nikdy není třeba zkracovat trávu o více než třetinu její výšky. Trávník můžete posekat, i když bude mít 10 cm, ale v tom případě mu hrozí, že se z toho bude dostávat déle a určitý čas nebude tak hezký jako býval. Aby k tomu nedošlo, je třeba ho sekat postupně.
Trávník je nejlepší sekat ráno od 8:00 do 10:00 hodin a večer od 18:00 do 19:00 hodin. Tehdy není tráva mokrá od rosy a není příliš silné slunce.
Přestože se zdá, že jde o jednoduchou činnost, je třeba vědět, jak správně sekat trávník, protože nesprávným sečením trávník můžete nenávratně poškodit. A další důležitá věc, na kterou není třeba zapomenout je, že sečení trávníku musí jít ruku v ruce s optimálním hnojením a závlahou!
Jak správně zalévat rostliny pro jejich zdraví a růst?
Aby zelené povrchy přežily a vysázené rostliny správně rostly a vyvíjely se, potřebují vodu. Při zalévání rostlin však platí několik pravidel.
Nikdy není třeba zalévat v nejteplejší části dne, je třeba to dělat, když je teplota půdy nižší. Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo pozdě večer, kdy slunce zapadá.
Obvykle rostliny mají více vody, než ji skutečně potřebují. Proto je třeba před další zálivkou počkat, až zemina v zahradě nebo substrát v květináči úplně vyschne. V důsledku nadměrné vlhkosti se mohou vyskytnout houbové choroby. Pokud jde o rostliny na terase, nejlepší je použít nádoby s drenážními otvory pro odtok přebytečné vody.
Při zalévání rostlin dbejte, abyste jim nenamočili listy.
Co byste měli vědět ohledně péče o živý plot?
Výsadbou živého plotu lze ekologickým způsobem zajistit soukromí, zlepšit mikroklima na dvoře, zabránit přehřívání dvora. Zároveň je živý plot ochranným pásmem proti větru. K zakládání živých plotů se nejčastěji používají rychle rostoucí, stálezelené druhy. Túje, fotínie (červenka), vavřínová třešeň... Aby však živý plot plnil svůj úkol, je třeba ho pravidelně zalévat a stříhat.
Živý plot je nejlepší stříhat na podzim a/nebo na jaře, protože tehdy jsou teplotní podmínky dobré pro obnovu ostříhaných částí. Důležité je živý plot nestříhat předčasně, aby se neodstranily zelené mladé výhonky. Zkušení zahrádkáři dbají na to, aby byl ve spodní části širší než v horní, dolní část živého plotu by měla být alespoň o 10 % širší než horní část. Zajistí se tak dostatek světla ve spodních částech živého plotu.
Frekvence stříhání živého plotu závisí na druhu živého plotu a rychlosti růstu vysazených rostlin. Stálezelené druhy není třeba stříhat často, stačí jednou až dvakrát do roka. Opadavý živý plot vyžaduje častější stříhání než plot stálezelený. Pokud má živý plot široké, masité listy, je nejlepší použít zahradnické nůžky, ke stříhání živého plotu s drobnými listy lze použít zastřihovač živých plotů.


